КИЇВ (QHA) -

Президент України Петро Порошенко заявив, що українська влада попередніх років недооцінила проукраїнський потенціал кримських татар і припустилася помилки, не врегулювавши статус корінного народу Криму. Зрештою, така ситуація багато у чому сприяла російській анексії півострова.

Як передає кореспондент QHA, про це він сказав під час вечора-реквієма, присвяченого Дню пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який відбувається на Софійській площі у Києві.

— Державна влада попередніх років недооцінила не лише роль Збройних Сил, але й проукраїнський потенціал кримськотатарського народу. Неврегульованість статусу кримськотатарського народу, недостатнє забезпечення його культурних, політичних і економічних прав на батьківщині, яке десятиліттями відбувалося на догоду кримінальним елітам в Криму, було безумовною помилкою. І ці прорахунки врешті-решт і призвели до російської анексії та окупації Криму.

Президент також акцентував, що сьогодні в окупованому Росією Криму, як і 74 роки тому в часи депортації, проводиться політика утисків кримських татар, через що тисячі представників корінного народу Криму та етнічних українців змушені виїхати з Криму через безпосередню загрозу їхньому життю.

— Окупанти, порушуючи міжнародне право, змінюють демографічну ситуацію на окупованій українській території, витискаючи кримських татар та етнічних українців, наводнюючи півострів мігрантами з російської глибинки. Етноцид, заборона Меджлісу, який ми примусили Російську Федерацію рішенням Міжнародного суду ООН відновити на території окупованого Криму, яке вони поки що не збираються виконувати… Арешти, утиски свідомих українців і кримських татар, постійні обшуки, залякування, фізичний та психологічний тиск, безслідне зникнення людей — усе це сучасні будні російської окупації Криму.

Президент України підкреслив, що бойкот кримськими татарами нелегітимних виборів президента Росії у тимчасово окупованому Криму з одного боку став приводом для нового розгортання витка репресій проти них з боку окупантів. А з іншого — сприяв тому, що світ не лише не визнав виборчого фарсу, але й запровадив санкції проти організаторів незаконного голосування.

— Покарання за будь-які незаконні дії проти суверенітету і територіальної цілісності України є неминучим, як Страшний суд.  Це очевидно… Єдине, нам, грішним, не дано знати часи і терміни, — підкреслив Порошенко.

Порошенко також "потролив" російських окупантів, зауваживши, що незаконно збудований Кримський міст стане у нагоді Україні після деокупації Криму для налагодження зв’язків із Кубанню, де проживає дуже багато етнічних українців.

— Я впевнений, що агресор понесе відповідальність і за незаконне будівництво Керченського мосту, і за інші злочини. Росіянам цей міст знадобиться, як дорога для відступу. А Україна після відновлення свого суверенінету в Криму, використає його для зв'язків з Кубанню, де доречі живе також велика кількість українців, і з іншою Росією, не агресором.

Раніше Порошенко анонсував створення Кримської автономії, і залишив за президентом право жорстко втручатися в управління Кримом у разі виникнення загрози суверенітету української держави.

QHA