КИЇВ (QHA) -

23 лютого 2017 року Нижня палата парламенту Нідерландів більшістю голосів проголосувала за законопроект, який ухвалює ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Закон підтримали дві партії правлячої коаліції VVD (Народна партія за свободу та демократію) та PvdA (лейбористська партія), а також партія D66 (лівий центр лібералів) та GroenLinks (партія лівих зелених). Загалом «за» проголосувало 89 депутатів, «проти» – 55. Поправка соціаліста Боммеля, якою він закликав уряд примусити Україну підписати юридичну декларацію, яка б мала зобов’язуючий характер для України, була відхилена. Після голосування в Нижній палаті законопроект автоматично буде передано до Верхньої палати парламенту – Сенату.

Ратифікація Угоди про асоціацію Нижньою палатою Парламенту Нідерландів фактично відкрила двері до фіналу багатостраждального процесу ратифікації, який розпочався ще в 2014 році. Складність була викликана минулорічним консультативним референдумом, де більшість голандців виступила проти ратифікації документа. Серед ключових застережень Нідерланди називали відсутність гарантій членства України в ЄС чи її право претендувати на додаткові кошти від Брюсселя.

Для того, щоб зняти ці застереження, Україні довелося піти на певні політичні жертви. 15 грудня 2016 Європейська Рада схвалила пакет документів, який відкриває шлях до завершення ратифікації Угоди, із наступними невигідними офіційному Києву формулюваннями:

- Угода не надає Україні статусу країни-кандидата на вступ до ЄС і не містить зобов’язань надати такий статус у майбутньому;
- Угода не містить зобов’язань для ЄС і його держав-членів надавати Україні колективні гарантії безпеки чи іншу військову допомогу;
- документ не надає право українцям і громадянам ЄС вільно обирати місце роботи чи проживання на території держав-членів або України;
- він не вимагає надання додаткової фінансової підтримки Україні державами-членами ЄС, але й не впливає на право кожної держави-члена самостійно визначати природу і розмір своєї фінансової підтримки на двосторонньому рівні.

Коли в Україні розмірковували над тим, чи варто погоджуватися на викладені положення і чи не є це певною зрадою з боку Євросоюзу, до уваги, зрештою, взяли єдиний аргумент: країна повинна отримати легітимну Угоду, інакше три останніх роки боротьби з російською військовою агресією, яка виникла після Революції Гідності, будуть просто змарновані.

Але, схоже на те, що в Нідерландах цей жертовний крок поки що позитивно оцінюється парламентами. 19 січня 2017 року Державна Рада Нідерландів підготувала та надіслала юридичний висновок щодо законопроекту «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» до Уряду Нідерландів. 31 січня Уряд Нідерландів направив законопроект до Палати представників Парламенту Нідерландів.

У продовження цього, 21 лютого у Палаті представників Парламенту Нідерландів відбулися парламентські дебати щодо законопроекту «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС». Обговорення відбулося у присутності прем'єр-міністра Нідерландів М.Рютте та міністра закордонних справ Нідерландів Б.Кундерса. Хід дебатів показав, що в Нижній палаті існує необхідна кількість голосів на підтримку законопроекту про ратифікацію Угоди про асоціацію. Крім двох партій правлячої коаліції VVD (народна партія за свободу та демократія) та PvdA (лейбористська партія), за ратифікацію готові проголосувати D66 (лівий центр ліберали) та GroenLinks (партія лівих зелених). Категорично проти ратифікації виступили партії SP (соціалістична партія), PVV (партія свободи), PvdA партія захисту тварин, CDA (христянсько-демократичний заклик). Головні питання, навколо яких точилася дискусія були:

- потенційна можливість членства України в ЄС, пов’язана з Угодою про асоціацію;
- юридична сила рішення Європейської ради 28 глав держав та урядів країн-членів ЄС від 15 грудня 2016 року та його юридично зобов’язуючий характер для України;
- врахування думки нідерландських виборців, які під час референдуму висловилися проти ратифікації Угоди;
- критика партій D66 та GroenLinks за зміну своєї позиції.

Однак, незважаючи на критику окремих депутатів, 23 лютого відбулося голосування, яке закінчилося для України як HappyEnd.

Тепер остаточне слово за Сенатом. Прийняття законопроекту «Про Ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» у Сенаті відбуватиметься після виборів до Палати представників Парламенту Нідерландів, запланованих на 15 березня 2017 року.

Якщо процес ратифікації в Сенаті піде за сценарієм Нижньої палати, то після схвалення законопроекту «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» у Сенаті Закон буде направлений на підпис Королю та міністру закордонних справ Нідерландів. Після чого ратифікаційна грамота або документ про затвердження Нідерландами Закону «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» буде переданий на зберігання до Генерального секретаріату Ради Європейського Союзу.

Угода про асоціацію між Україною та ЄС набере чинності в перший день другого місяця, що настане після дати здачі на зберігання останньої ратифікаційної грамоти або останнього документа про затвердження.

Таким чином, історія із набранням чинності Угодою про асоціацію з ЄС, через яку три роки тому Росія відібрала в України Крим та розпалила війну на Донбасі, буде завершена.

Володимир Денисюк,
старший аналітик Української ради з міжнародних відносин,

ексклюзивно для QHA

ФОТО: інтернет 

QHA