КИЇВ (QHA) -

Влада зводить перешкоди на шляху до створення Державного бюро розслідувань. Про це на прес-конференції повідомила Тетяна Козаченко, голова громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України.

— Сьогодні політикум, починаючи з адміністрації президента, робить усе, щоб нові органи, у тому числі й ДБР, не почали роботу. У зв'язку із тим, що не вірять в їхню незалежність і намагаються делегувати туди людей, які будуть лояльними і підконтрольними. Якщо вони не можуть цього зробити, вони блокують створення цих органів або роблять так, щоб туди потрапили заангажовані особи. Закон про Державне бюро розслідувань діє вже 2 роки. Рік тому Генеральна прокуратура мала передати бюро усі повноваження на проведення досудових розслідувань злочинів, скоєних посадовими особами. Це вже мав би бути повністю діючий орган. А фактично там числяться троє осіб і штат ще навіть не набрано. Часу втрачено дуже багато, — прокоментувала ситуацію Козаченко кореспонденту QHA.

За словами Тетяни Козаченко, серед дев'яти членів конкурсної комісії ДБР, які мають обрати керівників бюро, двоє не мають вищої юридичної освіти. Відносно інших делегатів від парламенту і уряду — є сумніви, що вони можуть бути в комісії. Наприклад, нардеп Дейдей, якого підозрюють у корупції.

— Кращий інструмент стабілізації діяльності ДБР — увага суспільства. Тільки безпосередньо органи державної влади формують конкурсну комісію і мають можливість переформатувати комісію, зробити її роботу прозорою і показати методологію, за якою відбирають представників, кандидатів і керівників ДБР. Це потрібно зробити, щоб суспільство зрозуміло, що процедура легальна, законна і прозора, — зазначила Козаченко.

Відзначимо, Державне бюро розслідувань покликане розслідувати злочини посадових осіб високого рівня — від екс-президента, міністрів і керівників відомств до поліції та суддів. Орган забере у Генеральної прокуратури функцію слідства. Тому, у разі створення ДБР, підлеглі Юрія Луценка зможуть тільки спостерігати за розслідуванням кримінальних справ і представляти їх в суді. Окрім того, до підслідності ДБР будуть належати військові злочини, які зараз розслідує військова прокуратура.

Раніше QHA повідомляло, що якщо процес введення в роботу вищої ланки слідчих органів відкладуть, може виникнути криза у системі правоохоронних органів і зупиниться процес боротьби з корупцією.

На думку нардепа Мустафи Найєма, Державне бюро розслідувань повністю випало з юридичного поля.

QHA