МАРІУПОЛЬ (QHA) -

Учора, 3 січня 2017 року, селище Виноградне під Маріуполем відвідали міністр закордонних справ України Павло Клімкін та міністр закордонних справ Австрії, новопризначений глава місії ОБСЄ Себастьян Курц, а також інші представники місії. Австрійський політик поспілкувався з жителями селища в місцевій школі. Про це повідомив кореспондент QHA у Маріуполі.

— Як ви живете? Чи відчуваєте себе в безпеці? І де ваші чоловіки, чому на зустріч прийшли тільки жінки? — запитав Курц.

Жительки селища пояснили європейському гостю, що чоловіки на роботі, а живеться їм нормально.

— Аби тільки не стріляли, — сказала одна із жінок, — а все інше ми і самі налагодимо!

Посол також поцікавився, як місцеве населення ставиться до місії ОБСЄ, відповіддю на що стало мовчання присутніх.

Справа в тому, що серед місцевих жителів немає однозначного ставлення до представників ОБСЄ, які нерідко закривають очі на обстріли і провокації з боку сепаратистів. Крім того, проукраїнські налаштованим маріупольцям здається недоречним присутність у складі комісій громадян Росії.

Клімкін і Курц взяли участь в урочистих заходах з передачі місцевій адміністрації трьох тисяч табличок нового зразка, які інформують про дії в разі виявлення підозрілого предмета. Ними будуть обладнані всі місця, які є потенційно небезпечними в селищі Виноградному та інших передмістях Маріуполя. На заході були присутні мер Маріуполя Вадим Бойченко і екс-губернатор Донецької області, уродженець селища Виноградне Сергій Тарута.

Павло Клімкін виявився небагатослівним, він лише представив посла і озвучив мету його візиту:

— Ми привезли наших гостей сюди, до Маріуполя, щоб вони побачили, як реально йдуть справи в цьому регіоні. Ми проведемо зустріч із мером та представниками міністерств закордонних справ України та Австрії, де будуть розглянуті питання про імплементацію Мінських угод і вироблена подальша стратегія співробітництва.

Глава Маріуполя Вадим Бойченко підкреслив:

— Я вчився в школі неподалік, тому знаю про проблеми місцевих жителів не з чуток. І я радий, що представники різних країн і ОБСЄ зацікавлені в тому, щоб наша ситуація покращилася. З моменту проведення форуму ОБСЄ ми готові для відкритого діалогу з кожним.

На питання журналіста, що на даний момент є пріоритетним у роботі ОБСЄ і зовнішній політиці Австрії відносно України, Себастьян Курц заявив:

— Основним і найважливішим для нас зараз є забезпечення миру і стабільної ситуації. Особливо важливо домогтися цього на сході України, де ми зараз і знаходимося. Говорити і робити якісь висновки про Мінські угоди ще рано, ми досліджуємо це питання. Також для мене важливо знати, як місцеві жителі ставляться до нашої місії та чи готові до співпраці. Питання миру і безпеки на даний момент залишаються пріоритетними в нашій роботі, тому особливе місце займає питання розмінування і мінної безпеки.

 

Координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба в своєму виступі зазначив:

— Ми допомагаємо всім українським службам, у тому числі Міністерству оборони і МНС. Матеріальна частина у вигляді табличок та інших видів устаткування, що поставляються, — це лише третина від усіх наших можливостей. По всій країні у нас 37 гуманітарних проектів, але розмінування є пріоритетним напрямком на Сході України. Разом із українськими фахівцями ми працюємо над створенням цифрової карти небезпечних і замінованих місць. Бракує знаків, які попереджали б про небезпеку снарядів і мін у місцях, де проходили військові дії. Як тільки я вступив на посаду, відразу відправився на Донбас, щоб переконатися в ефективній роботі ОБСЄ тут.

Після передачі табличок фахівці Червоного Хреста прочитали для місцевих жителів коротку лекцію про мінну безпеку.

Поки іноземних гостей поїли чаєм, представники адміністрації школи розповідали про проблеми у своїй роботі під звуки снарядів, що розриваються у му (селище розташоване в кількох кілометрах від школи).

— Оскільки в Україні подібна практика розмінування була понад сімдесят років тому, під час Другої світової війни, тепер потрібно нове законодавство. Чи можуть цим займатися гуманітарна місія та цивільні організації? Потрібні стандарти і цифрова карта, які дуже важливі, особливо коли є різні, і не тільки українські, відомства та організації. Як знешкодити один предмет, фахівці знають, але як очищати тисячі кілометрів — це вже питання політики і правильної організації процесу, — зазначив помічник Вайдотас Верби Джеффрі Ерліх.

Нагадаємо, що в плани двох міністрів під час поїздки на Донбас входило обговорення стану імплементації Мінських угод і ситуації в регіоні проведення військових дій з місцевою владою та представниками моніторингової місії ОБСЕ.

Галина Балабанова

QHA