КИЇВ (QHA) -

Народний депутат України, секретар комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Наталія Веселова в коментарі QHA розповіла, як будуть отримувати пенсії українці, які проживають на тимчасово неконтрольованих територіях Донбасу.

— Є так звані пенсійні фонди «ЛНР» і «ДНР». Але ці утворення не державні. Вони не можуть гарантувати соціальні виплати. Жителі цих районів отримують матеріальну допомогу від окупанта, але не пенсію, пояснила Веселова.

За її словами, жителі непідконтрольних районів залишаються громадянами України і отримають все, що гарантує їм держава і Конституція.

У законопроекті пенсійної реформи, розробленому Кабінетом Міністрів України, сказано, що громадяни, що залишилися проживати на непідконтрольних територіях, отримають пенсії без обмеження терміну виплат після того, як території будуть повернені Україні.

— Ми хочемо, щоб ці території повернулися, але світова практика показує, що це може розтягнутися на десятиліття. Громадяни України в такому випадку будуть звертатися до ЄСПЛ з позовом проти України, щоб не тільки повернути суми виплат пенсій, а й відшкодувати моральні збитки, сказала Веселова.

Крім того, депутат фракції «Самопоміч» пропонує внести в новий законопроект поправку про фізичну ідентифікацію громадян, які приїхали з окупованих територій і бажають отримувати українські пенсії.

Присутня на засіданні комітету депутат від Опозиційного блоку Наталія Королевська вважає, що грамотного підходу і єдиного рішення про те, як виплачувати пенсії ВПО, досі немає. За її словами, реформаторський законопроект Кабміну — не що інше, як політичний піар.

Цей документ не вирішує питання виплат пенсій ВПО. Міністр Рева сказав мені, що для цієї категорії осіб потрібно готувати новий документ протягом півроку. А відкладені норми уряду це сотні тисяч людей, які залишилися без пенсій і можливості відстояти свої права, стверджує Королевська.

У Мінсоцполітики неможливість застосування звичайних механізмів до вирішення питань, що стосуються пенсій і соцвиплат пояснюють відсутністю фізичної можливості проведення виплат на тимчасово непідконтрольних територіях, відсутністю обліку осіб, які там проживають, і втратою всієї документації у відділеннях Пенсійного фонду та органах соціального захисту на зазначених територіях з моменту окупації.

Функція фізичної ідентифікації пенсіонерів-переселенців покладено виключно на відділення "Ощадбанку". Для її проведення клієнти повинні особисто прибути в "Ощадбанк" з паспортом і платіжною карткою.

ФОТО: інтернет

QHA