СІМФЕРОПОЛЬ (QHA) -

 

27 жовтня у Сімферополі відбувся з'їзд кримських мусульман. Організатори назвали його VI Курултаєм мусульман Криму, маючи на увазі, що він успадковує традицію попередніх курултаїв. Наприклад, п'ятий відбувся у вересні 2013 року, за декілька місяців до окупації півострова.

Мусульмани зібралися в будівлі Кримськотатарського театру в Сімферополі. Підконтрольний окупаційній владі кримський муфтіят повідомив про наявність 308 делегатів у залі. Окрім них на з'їзді з'явилися і виступили «голова» Криму Сергій Аксенов, кримський «віце-спікер» Едіп Гафаров і депутат Держдуми Росії Руслан Бальбек.

У 2016 році Духовне управління мусульман Криму створили у Києві, очолив його Айдер Рустамов. Проведений у Сімферополі з'їзд у Меджлісі кримськотатарського народу називали апріорі нелегітимним і закликали співвітчизників у ньому участі не брати. Заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз підкреслив: учасники зборів у Сімферополі не обиралися у якості делегатів.

— Це спроба шельмувати представницькі органи за рахунок якихось груп колаборантів. Вони зібрали маргінальні групи, повисмикували з релігійних громад, підконтрольних окупаційному муфтіяту, залежних людей і намагаються видати це за релігійний курултай. Більшість цих громад зареєстровані за українським законодавством і перереєстрацію за російськими законами не проходили, — зазначив Чийгоз у коментарі QHA.

Еміралі Аблаєв виступив на з'їзді зі звітною доповіддю за попередні п'ять років. Він став п'ятим у його кар'єрі — вперше Аблаєв очолив мусульман Криму в 1999 році й до анексії Криму вдало переобирався.

Учасники зборів підтримали його кандидатуру. Заперечувати не було кому. Незгодних ... просто не пустили до зали.

Скандал з обранням «муфтія» спалахнув за місяць до жовтневого з'їзду. Кримчанин Риза Ганієв повідомив про свої плани балотуватися на «Курултаї мусульман» як самовисуванець і заявив: за статутом Муфтіяту Криму лідер кримських мусульман зобов'язаний мати вищу духовну освіту. У Аблаєва її немає, а значить, його переобрання — неприпустимо.

Окрім того, Ганієв повідомив про шахрайство і крадіжку в особливо великих розмірах з боку підконтрольного окупаційній владі ДУМК, і звернувся з відповідною заявою в російське ФСБ, МВС і прокуратуру.

27 жовтня Ганієв прийшов до кримськотатарського театру, проте на захід так і не потрапив. Як він пояснив на своїй сторінці у Facebook, охорона заявила, що його прізвища немає у списках, і попросила піти.

Так і сталося, що лояльний російській владі Еміралі Аблаєв виявився єдиним кандидатом і залишиться «муфтієм Криму» ще на 5 років.

 

У спробі замінити Меджліс

 

Іншою гучною подією стало бажання «муфтіяту» взяти на баланс декілька приміщень, які належать Фонду «Крим». Найбільш ласий шматок — триповерхова будівля на вулиці Шмідта у Сімферополі, в якій до анексії розташовувався центральний офіс Меджлісу. Тепер ця будівля порожня.

На з'їзді заявили, що будівля «придбана за благодійні кошти, і вона належить народу». Учасники зборів звернулися до кримської «влади» з проханням передати об'єкт кримському «муфтіяту», щоб надалі створити у ньому Музей культурно-історичної спадщини кримських татар.

У свою чергу, Сергій Аксенов заявив, що тема «націоналізації» в Криму закрита, але він допускає розробку особливого механізму для передачі будівлі «ДУМКу».

Член Меджлісу Ескендер Барієв впевнений, що з'їзд мусульман у Сімферополі переслідує ще одну мету. Росія хоче підмінити вищий представницький орган кримських татар. Нагадаємо, що з 2016 року Меджліс не може відкрито працювати в Криму — Верховний суд Росії заборонив його діяльність.

— Це маніпуляція окупаційних властей для того, щоб піднести міжнародній громадськості орган, який може представляти кримських татар. Там було заявлено, що вони будуть звертатися в російські суди з проханням про націоналізацію майна Меджлісу кримськотатарського народу, що говорить про те, що вони хочуть повністю перекрити його як представницький орган кримськотатарського народу.

За словами Барієва, у Меджлісі вже готують звернення до міжнародних організацій, з проханням надати оцінку тому, що відбувається в Криму.

QHA