КИЇВ (QHA) -

Повідомлення про підозру головному податківцю України стало громом серед ясного неба для багатьох середньостатистичних громадян. Хоча «наїзд» з боку НАБУ на ДФС добре лягає в канву війни Бюро з силовими структурами, які підпорядковуються президенту (ГПУ) і входять у сферу впливу другої партії влади «Народний фронт» (МВС на чолі з Аваковим).

QHA спробувало розібратися в подробицях нічної події з главою фіскального відомства країни, щоб зрозуміти, які розклад сил і справжні причини активності Національного антикорупційного бюро України. Дане розслідування особливо цікаво, що мова йде про увагу НАБУ до особи, яка також повинна боротися з тіньовими доходами, наповнюючи держбюджет податковими надходженнями.

Для чого оголосили підозру Роману Насирову?

Колишній журналіст, а нині народний депутат Сергій Лещенко, який і сам нещодавно був об'єктом розслідування НАБУ, не чекаючи результатів офіційного розслідування, поспішив на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук оприлюднити власні висновки щодо подальшої долі Насирова.

— Буде затриманий Насиров фізично з доставкою до СІЗО або біля палати поставлять конвой — вже не так важливо. Хочеться вірити, що його пісенька на посаді глави ДФС заспівана. Крім того, Насиров — найцінніший свідок злодіянь нинішньої верхівки з використанням державних грошей. Новина про затримання стала громом серед ясного неба для Банкової. Це — руйнування неписаного корупційного статус-кво в країні. Чекайте скоро «відповідь» проти НАБУ, — упевнений Лещенко.

На можливий зв'язок Насирова з президентом Порошенком також натякає наступний пасаж нардепа:

— Тепер наше завдання і бажання всього суспільства — домогтися призначення на цей пост нормальної адекватної особи, а не чергового вихованця корпорації «Рошен». Сподіваюся, у прем'єр-міністра Гройсмана вистачить сміливості й амбіцій. Важливо не просто зняти Насирова, але і не допустити на це місце висуванців Банкової, заточених на наповнення грошима передвиборної каси. Особливо тих людей, які ще тиждень тому так люто намагалися відновити податкову поліцію.

Керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін вважає, що затримання Насирова свідчить про те, що президент України втрачає важелі впливу, причому таке в українській історії відбувається вперше.

— Тепер усім стало ясно, що Порошенко не має ніякого впливу, і таке в українській історії вперше. Війна почалася в минулий четвер, коли була спроба Яценюка і Порошенка протягнути через парламент на посаду аудитора НАБУ чергового лижного інструктора. Нагадаю, що негативний висновок трьох аудиторів — єдина підстава зняти Ситника, — підкреслив антикорупціонер.

Згідно зі сценарієм Шабуніна, якщо суспільство не включиться в цю війну — Порошенко має всі шанси знищити НАБУ. Експерт бачить два інструменти для цього: юридичне звільнення Ситника на підставі негативного висновку аудиторів і дискредитацію самого НАБУ.

Що головний податківець встиг сказати на своє виправдання?

Напередодні резонансного штурму співробітниками НАБУ клініки «Феофанія», де після вручення підозри у Насирова нібито стався інфаркт, глава фіскального відомства дав обширне інтерв'ю для інтернет-ресурсу «Обозреватель».

Насиров розповів, що тиск на ДФС, на його думку, пов'язаний з тим, що справа Онищенка розвалюється.

— Справа стосується розстрочок. Відповідно до Податкового кодексу, платник податків може отримати відстрочку за податковими платежами, якщо він відповідає критеріям: це абсолютно прозорий і зрозумілий процес, де кожен платник може звернутися за місцем реєстрації своєї районної інспекції, де розглядаються матеріали, приймаються рішення, готується висновок, який передається до центрального апарату, мені на підпис. Таких розстрочок протягом року — тисячі. Причому деякі з них — дуже великі. Найбільшу отримало ДП «Укргазвидобування» (пов'язане з опальним нардепом Онищенком. — Ред.).

У цьому ж інтерв'ю глава ДФС висловив здивування у зв'язку з тим, що відбувається в країні.

— Ми намагаємося побудувати нову Україну. Чесну, зрозумілу і прозору. Я дуже розраховував на допомогу своїх колег у боротьбі з тіньовим бізнесом, у боротьбі з податковими ямами, через які йшли не мільярди гривень, не десятки мільярдів, а сотні мільярдів гривень. Цього не сталося, — констатував він.

За словами головного податківця країни, на його адресу немає конкретних звинувачень в організації якихось схем, кришуванні податкових ям, контрабанді тощо.

— Немає підстав говорити про організацію або сприяння у фіктивному підприємництві, кришуванні або відбілюванні якогось бізнесу, в тому числі олігархічного. Є законно підписані документи, в яких намагаються знайти не ту кому, на підставі чого сфабрикувати публічну справу, — стверджував Насиров.

Чи хоче влада боротися з корупцією?

У вже згаданому інтерв'ю для «Обозревателя», який пов'язують з екс-головою Держкомпідприємництва України Михайлом Бородським, глава фіскального відомства країни акцентує увагу на ще одному важливому аспекті своєї роботи:

— Щомісяця ДФС «відгризає» шматок тіньової економіки, ці кошти йдуть до бюджету. Тільки уявіть: за останні два роки ця цифра вже обчислюється більше 250 млрд грн (10 млрд дол). Ось десять мільярдів доларів замість того, щоб залишатися у кишенях тіньових структур, організаторів, тіньових посередників, корупціонерів, потрапляють до бюджету і перерозподіляються законним механізмом на благо громадян України. Скажу вам більше, у багатьох випадках ми навіть бачимо конкретну помсту тих структур або тіньових організацій, у яких ми відібрали ці потоки, перенаправивши їх до бюджету.

І хоча сумніви в щирості цих слів періодично виникають — у зв'язку зі святкуванням податківцями корпоративу вартістю близько мільйона гривень або поїздки Насирова на інавгурацію американського президента Дональда Трампа, неврахованого бізнесу його дружини або незадекларованої квартири в Лондоні, — не можна скидати з рахунків тих, чиї тіньові потоки були прикриті внаслідок роботи підлеглих голови ДФС.

Тим паче що Насиров, за його словами, розглядав ту ж поїздку до США не просто як подорож за бюджетний рахунок, а як можливість активізувати процес зміцнення українсько-американських відносин.

— Там формується нова еліта країни: адміністрація президента, уряд, уточнюється перелік фахівців, які будуть вибудовувати відносини, у тому числі і з Україною. Важливо розуміти, що відбувається, відчувати це зсередини. Під час перебування у Вашингтоні, незважаючи на відпустку, у мене були зустрічі з Міжнародним валютним фондом, з представниками тих компаній, які є найбільшими інвесторами в Україні. Мета — зміцнення відносин між Україною та США, вибудовування нових відносин, у тому числі з новою адміністрацією та новими лідерами.

Напрошуються наступні висновки щодо нічних подій навколо Романа Насирова.

По-перше, зачитування підозри з влаштованим навколо нього маски-шоу не було спонтанною акцією, а було покликане показати, що влада в Україні намагається по-справжньому боротися з корупцією. Поки безрезультатно, без резонансних затримань, але головне слово — «намагається».

По-друге, ця сама боротьба з корупцією призводить до зіткнення гілок влади всередині України, що може призвести до нових кадрових перестановок або дзеркальних відповідей з боку тих структур, які входять до складу президентської вертикалі влади. Це класичний приклад конкуренції відомств, завдання яких, по суті, ідентичні. В умовах недофінансування економіки і постійної оптимізації місце під сонцем займає не сильніший, а найпомітніший персонаж.

По-третє, НАБУ своєю формальною принциповістю намагається довести власну необхідність, що йому легко вдається в умовах певної неврегульованості в правовому полі України. При цьому, виконуючи держзамовлення у політичних справах з недостатністю переконливих аргументів і резонансних арештів, орган, завданням якого є протидія досконалим вищим посадовим особам корупційних правопорушень, становить загрозу національній безпеці, переключає увагу на інші резонансні справи, демонструючи свою актуальність.

І нарешті, ніхто в Україні не хоче боротися з корупцією по-справжньому, про що свідчить недавня заява МВФ:

— У той час як був досягнутий певний прогрес у створенні нових інститутів, у тому числі Національного антикорупційного бюро України, а також публікацію декларацій активів посадових осіб високого рівня... відчутних результатів у переслідуванні та засудження корумпованих чиновників високого рівня і вилучення доходів від корупції досі не досягнуті.

Нагадаємо, як повідомляло QHA, 5 липня 2016 року Верховна Рада України задовольнила подання ГПУ про притягнення до відповідальності депутата від фракції «Воля народу» Олександра Онищенка. Він підозрюється в організації схеми з розкрадання державного газу в великих масштабах: у причетності до зловживань при реалізації газу, видобутого при спільній діяльності з ПАТ «Укргазвидобування». З її допомогою державі було завдано збитків на суму 3 млрд грн, з яких 1,6 млрд грн — кошти, отримані від перепродажу газу посередниками і виведені через фіктивні підприємства, 1,3 млрд грн — неоплачена сума ренти за користування надрами.

Едуард Солодовник

ФОТО: інтернет, QHA

QHA