КИЇВ (QHA) -

Запуск газогону «Північний потік – 2» може спровокувати новий широкомасштабний наступ російських військ на Україну, оскільки Росія не потребуватиме потужностей української ГТС для транзиту газу до Європи, а значить не боятиметься, що військові дії підірвуть поставки.

Як передає кореспондент QHA, таку думку висловив Голова Верховної Ради України Андрій Парубій під час круглого столу «Реформування системи національної безпеки України. Роль Парламенту».

Парубій нагадав, що чотири роки тому стримуючим фактором від широкомасштабного вторгнення Росії до України стало саме побоювання з боку РФ економічних збитків через неможливість мати альтернативні потужні маршрути поставки російських енергоносіїв до Європи.

— Запуск "Північного потоку – 2" може нести і прямі мілітарні загрози, які можуть спровокувати до нового повномасштабного наступу російських військ на Україну. Багато наших аналітиків переконані, що у 2014 році одним із факторів, стримуючих Путіна від початку повномасштабної агресії (проти України) полягав власне у тому, що українська газотранспортна система поставляла енергоресурси до Європейського Союзу.

Андрій Парубій висловив переконання, що реалізація проекту "Північний потік – 2" є агресивним наміром Російської Федерації, президента РФ Володимира Путіна та його оточення мати безпосередній вплив на країни Євросоюзу і використовувати енергетичний шантаж для впливу на політичні процеси у цих країнах. Він підкреслив, що Україна має сумний досвід енергетичних атак з боку Росії та розуміє наслідки енергетичної залежності від РФ.

— Україна пережила не одну енергетичну атаку від Російської Федерації. Атаку, в результаті якої Путін не тільки маніпулював ціною на газ, а корумпуючи (колишнє) українське керівництво, намагався здійснити повний контроль над політикою в Україні. І ми розуміємо і знаємо, які можуть бути наслідки, якщо проект "Північний потік – 2" буде реалізований.

Разом з тим, Парубій підкреслив, що низка країн Європи поділяє побоювання України щодо російського газогону та наслідків його запуску. Він нагадав, що декілька місяців тому його лист до Європарламенту із застереженнями щодо «Північного потоку – 2» підписали спікери Молдови, Литви, Латвії, Естонії, Польщі, тобто тих країн, які межують з Російською Федерацією і щодня відчувають на собі її атаки. 

Спікер ВРУ також окремо подякував Конгресу США за закон про санкції, в якому окремим абзацем була зазначена позиція Конгресу про неприйнятність будівництва «Північного потоку – 2»  і висловив переконання, що прогресивні країни спільними зусиллями не дозволять реалізацію цього проекту.

Парубій також нагадав, що вчора Верховна Рада ухвалила важливу постанову, в якій український парламент звернувся до партнерів України зі зверненням про неприйнятність будівництва "Північного потоку – 2".

— Наголошую, загроза у різних проявах сьогодні йде від Російської Федерації. І загроза енергетична є не менш важлива, аніж загроза мілітарна, — підсумував Парубій.

Народний депутат, голова Комітету ВР у закордонних справах Ганна Гопко також акцентувала на тому, що стратегія відсічі  Кремлю має бути спільною і дуже важливо, щоб у Європі зрозуміли рівень загроз, які несе Росія не лише Україні, але й країнам Заходу. Вона з обуренням згадала, що вчора, коли український парламент голосував за звернення про посилення санкцій проти «Газпрому», Фінляндія дала дозвіл на будівництво «Північного потоку – 2».

Вчора влада Фінляндії дала свою згоду на будівництво російського газопроводу "Північний потік – 2"Фінська гілка газопроводу довжиною близько 374 км будуватиметься у винятковій економічній зоні країни. Якщо апеляційний орган не оскаржить згоду уряду, вона буде діяти протягом 50 років.

Глава директорату з питань енергетики Європейської комісії Домінік Рісторі вважає, що газогін "Північний потік – 2" суперечить принципам Євросоюзу і не сприятиме диверсифікації маршрутів поставок газу.

Газопровід "Північний потік – 2" мають намір запустити у 2020 році. Москва планує побудувати його на дні Балтійського моря з РФ до Німеччини. Росія вже заявила, що після запуску газогону в рази скоротить поставки транзитного газу через українську ГТС.

QHA