КИЇВ (QHA) -

Для України дуже важливі соціальний і правовий аспект життя і реалізації прав корінних народів, зокрема, кримських татар. Тому Київ має не тільки законодавчо надати кримським татарам статус корінного народу, а й забезпечити можливість реалізувати їхнє право на самовизначення.

Як передає кореспондент QHA, таку думку висловила експерт Інституту демократії Пилипа Орлика Наталя Беліцер, виступаючи з нагоди Міжнародного дня корінних народів світу, який відзначається сьогодні, 9 серпня.

За її словами, єдиним і вирішальним правом корінних народів світу відповідно до міжнародних документів, і зокрема Декларації ООН про права корінних народів, є право на самовизначення. Відносно кримських татар воно означає право на їхнє самовизначення на історичній території — в Криму. І в міжнародній практиці існують шляхи реалізації цього права.

Разом з тим експерт підкреслила, що зараз існує небезпека замовчування питання надання кримським татарам статусу корінного народу і реалізації його права на самовизначення. Під час виборчих кампаній політики у гонитві за рейтингами можуть уникати обговорення цього питання.

— Є побоювання, що у політичній боротьбі не з загальним ворогом, а між собою політичні партії уникатимуть цього дратівливого і важливого питання, не усвідомлюючи, якої шкоди це завдає національним інтересам України. Сьогодні Україна змагається з Росією за тісні відносини з кримськими татарами. Адже політика Росії спрямована не тільки на репресії, а й на завоювання симпатій кримських татар. Єдине чого Росія ні за яких обставин не надасть кримським татарам — це статус корінного народу. Росія найбільше боїться саме цього і саме тому, що цей статус тісно пов'язаний з колективним правом кримських татар на самовизначення. Коли наші патріоти або псевдопатріоти заперечують право кримських татар на самовизначення, вони говорять голосом Кремля, — підкреслила Наталя Беліцер.

Нагадаємо, у квітні минулого року у Верховній Раді України був зареєстрований проект закону № 6315, який має визначити статус кримськотатарського народу.

Законопроект має на меті переформування Автономної Республіки у національно-територіальну автономію. Окрім того, вказуються деякі аспекти реалізації корінного народу Криму, право на самовизначення у рамках української держави.

QHA