КИЇВ (QHA) -

Контроль громадськості у сфері оборони і безпеки ускладнюється у зв'язку із тим, що більшість інформації в цій галузі засекречено. Таким чином, деякі положення закону про нацбезпеку, ухваленого сьогодні, 21 червня, вступають у конфлікт із законом про державну таємницю. Таку думку висловив QHA колишній керівник Головного слідчого управління СБУ Василь Вовк.

— Громадський контроль сьогодні майже неможливий, тим більше, у секторі безпеки і оборони. У самому законі йдеться, що цивільний контроль має базуватися на підставі законності, прозорості, верховенства права і результативності. Але прозорим цей контроль може бути тільки настільки, наскільки дозволяє закон про державну таємницю. У сфері безпеки і оборони більше половини усіх інституцій, нормативних актів і всіх дій проходять під грифом "цілком таємно" або "особливої ​​важливості".

Василь Вовк переконаний, що громадський контроль можливий у певних рамках.

— У нас взагалі складно здійснювати прозорий, ефективний і результативний громадський контроль, а в цій сфері зробити це практично неможливо. Добре звучить, красиво прописали, як крок у напрямку Європи й НАТО. Але реалізація поки неможлива. Потрібно усе зробити, щоб і сама безпека не постраждала, і система стала більш прозорою. Поки громадський контроль можливий тільки у певних рамках. Але у нас в країні навпаки є тенденція до того, щоб більше приховувати від громадськості.

Нагадаємо, раніше директор військових програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Разумкова Микола Сунгуровський говорив, що законопроект «Про національну безпеку України» містить суттєві недопрацювання, у тому числі — щодо цивільного контролю.

Як писало QHA, Верховна Рада розглянула 428 поправок до законопроекту і ухвалила його у другому читанні.

QHA