КИЇВ (QHA) -

У першому півріччі поточного року силові органи російської окупаційної влади провели 66 обшуків у домівках кримчан, 56 з яких — у будинках кримських татар.

Як передає кореспондент QHA, такі дані представив менеджер з комунікацій Кримськотатарського ресурсного центру Ельвір Сагірман під час презентації аналізу порушень прав людини в окупованому Криму за перше півріччя.

— Ми бачимо, що більша частина припадає на представників корінного народу. Переважно ці обшуки пов’язані начебто з поширенням екстремістських матеріалів у соцмережах. Намагаючись виправдати свої протиправні дії, силовики звинувачували людей, що вони начебто публічно закликають до терористичної протиправної діяльності, або належать до заборонених в РФ організаціях, зокрема Хізб-ут-Тахрір. Під час обшуків силовики шукають заборонену літературу, зброю або наркотики. При цьому в багатьох випадках силовики застосовували фізичну силу.

Експерти зафіксували також 73 випадки незаконних затримань у Криму, які зазвичай слідували за незаконними обшуками, 51 з них — кримських татар.

Також відбулося 98 арештів, 76 з арештованих — кримські татари. Більша частина арештів — це регулярне незаконне продовження термінів тримання під вартою кримських політв'язнів.

Проводячи політику тиску і залякування активістів, окупаційна влада за перше півріччя 2018 року виписала 22 штрафи на загальну суму понад 529,5 тисяч рублів (понад 225 тис грн), з яких 11 штрафів було виписано представникам корінногонароду, розповів член Меджлісу кримськотатарського народу, голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв. Під хвилю штрафів потрапили учасники одиночних пікетів, українські та кримськотатарські активісти за пости у соцмережах. Зафіксовано призначення штрафів політв'язням.

— Окупаційна влада намагається залякати людей, у тому числі, з економічного боку. Незаконні штрафи виписуються за ухилення від військового призову, за використання квадрокоптерів, за непокору судовим приставам, за начебто публічну образу представників окупаційної влади, за одиночні пікети. Ми бачимо, що цей метод тиску широко використовується проти наших співвітчизників, — наголосив Ескендер Барієв.

Також зафіксовано 286 випадків порушення права на справедливий суд, з них 247 — у відношенні до кримських татар. Спостерігається відхилення від процесуальних термінів, відхилення апеляційних скарг. Найчастіше це право порушувалося у відношенні фігурантів справи Хізб-ут-Тахрір, справи Веджіє Кашка, українських диверсантів.

Свобода на мирні зібрання, яка є одним з основоположних прав, після окупації порушується регулярно, наголошується у звіті. За перше півріччя сталося 5 випадків порушення цих прав. У січні російські силовики перервали засідання "Кримської солідарності", а 17 травня під Симферополем затримали учасників акції "Запали вогник", приуроченої до роковин депортації кримських татар. Окрім того, не дозволяли провести 3 одиночні пікети проти незаконної реконструкції Ханського палацу.

Також у січні – червні зафіксовано 238 випадків незаконного відвідування іноземними громадянами Криму і 121 судно, які незаконно зайшли в порти Криму.

— Ми намагаємось доносити цю інформацію до санкційних комісій ЄС і бачимо, що санкційні комітети реагують на цю інформацію, — зауважив менеджер з комунікацій Кримськотатарського ресурсного центру Ельвір Сагірман.

Окрім незаконних обшуків, арештів, затримань, російська окупаційна влада припускається в окупованому Криму порушень і інших прав людини, а також вдається до порушень міжнародного права. Ескендер Барієв зауважив, що упродовж першого півріччя вони також спостерігали за таким незаконним процесом як вибори президента РФ в Криму; окрім того, триває незаконна реставрація Ханського палацу, реставраційні роботи в якому ведуться варварськими методами і не лише не погоджені з укранськими компетентними органами, але й з представницьким органом кримськотатарського народу.

Ескендер Барієв додав, що у першому півріччі відбулося введення в експлуатацію Керченського мосту, який є яскравим свідченням порушення міжнародного права з боку РФ.

— У цей звітний період ми стали свідками того, як запустили так званий Кримський, Керченський міст. Зрозуміло, що для Російської Федерації, для президента Російської Федерації — це велика іміджева подія. Однак, при всьому тому, це порушення міжнародного права, оскількі ці дії не були погоджені з українською владою.

Окрім того, на півострові окупаційна влада продовжує здійснювати незаконний призов кримчан до російської армії. Починаючи з весняного призову 2017 року, кримчани проходять військову службу у лавах армії окупанта не лише в окупованому Криму, але й в сусідній Росії. У рамках весняного призову в Криму цього року планували призвати 2300 кримчан. Також зафіксовані випадки відкриття кримінальних справ і призначення штрафів за ухилення від служби в армії РФ. Призов до армії окупанта є порушенням ст. 51 Женевської конвенції, а також Резолюції ГА ООН від грудня 2017 року і внутрішнього законодавства України, нагадують експерти.

Експерти також включили до списку порушень недопуск українського уповноваженного з прав людини Людмили Денісової до понад 70 українських політв'язнів на території РФ і в окупованому Криму, у тому числі до 4 голодуючих.

Коментуючи перераховані факти порушень прав людини і міжнародного права, які правозахисники системно фіксують в Криму, глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров підкреслив, що ці порушення не припиняться доти, доки на півострові буде господарювати окупант. Він також зазначив, що Росія ігнорує всі вимоги дотримуватися прав людини.

— Будь-які спроби повпливати на окупаційну владу з точки зору припинення репресій є даремними. Окупанти продовжують діяти притаманними ім методами - погрози, викрадання, вбивства, щоб укріпитися на окупованих землях. Поки не буде усунуто джерело репресій, нічого не зміниться. А джерело репресій в Криму - це російська окупаційна влада.

Раніше Муфтій Духовного управління мусульман АР Крим (ДУМ АРК) Айдер Рустамов заявив, що арешти в Криму проводяться за етнічною ознакою. 

QHA