КИЇВ (QHA) -

Президент України Петро Порошенко заявив, що для відновлення права кримських татар на самовизначення буде створено Кримську автономію і розповів деякі деталі щодо змін до Конституції щодо статусу Криму.

Як передає кореспондент QHA, про це він сказав під час вечора-реквієма, присвяченого Дню пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який відбувається на Софійській площі у Києві.

Президент підкреслив, що історична справедливість щодо відновлення права кримських татар вільно жити на своїй землі буде відновлена і робоча група вже напрацювала відповідні зміни до Х розділу Конституції щодо статусу Криму.

Водночас Порошенко заявив, що в Криму буде створена «Кримська автономія», тоді як раніше заявлялося про необхідність створення Кримськотатарської автономії. Він декілька разів повторив назву саме «Кримська автономія», тому навряд чи можна вважати це обмовкою.

— Право кримських татар вільно жити на своїй землі буде обов'язково відновлено. Я переконаний у неминучості тріумфу історичної справедливості. За рік робоча група, створена Конституційною комісією, напрацювала важливі пропозиції щодо змін до розділу Х Конституції України. Ці зміни мають закріпити невід'ємне право кримськотатарського народу, як корінного народу України, на самовизначення у складі незалежної Української держави. Саме таке право група пропонує визнати джерелом особливого статусу Кримської автономії, як неподільної складової частини єдиної України. 

Петро Порошенко також частково розповів про органи управління в анонсованій Кримській автономії і висловив переконання, що представники різних національностей в Криму спільно обиратимуть ці органи та житимуть у злагоді.

— Пропозиції Робочої групи спрямовані на забезпечення рівних прав і свобод усіх громадян України незалежно від етнічної приналежності, які проживатимуть у звільненому від російських загарбників українському Криму.  Усі разом вони обиратимуть представницький орган Кримської автономії, який Робоча група пропонує назвати Кримською Радою, особливості обрання депутатів — представників кримськотатарського народу, група пропонує визначити окремим законом України. Впевнений, що в українському Криму пануватиме мир та злагода між різними етносами: українцями, кримськими татарами, росіянами. 

Однак Президент України підкреслив, що не допустить повторення в Криму сепаратистських помилок і розвитку ситуації, яка могла б зашкодити суверенітету української держави. Для цього у змінах до Конституції пропонується відповідний механізм — право президента за певних обставин запроваджувати особливий режим і направляти для керування ситуацією на півострові свого урядника.

— Але у разі виникнення в Криму ситуації, що становить реальну загрозу державному суверенітету чи територіальній цілісності України, члени робочої групи пропонують надати президенту України право запроваджувати в Криму особливий режим врядування шляхом призначення спеціального державного урядника з одночасним припиненням відповідних повноважень влади Кримської автономії. Бо помилок минулого ми повторювати не будемо. 

Президент висловив сподівання, що найближчим часом робоча група остаточно схвалить ці пропозиції і передасть їх на розгляд Конституційній комісії. Він також спрогнозував жорсткі дискусії навколо питання статусу Криму під час проходження цих змін у парламенті. При цьому він наголосив, що створення Кримської автономії, запровадження цих змін щодо права кримськотатарського народу, суттєво посилить позиції України в питанні деокупації Криму.

— Ми усі розуміємо, що дискусія буде непроста, я не маю жодних ілюзій, особливо коли дійде до парламентської зали. Та ми маємо чітко вже сьогодні сформувати свою позицію, свою візію на майбутнє, в якому Крим неодмінно повернеться до України. Зміни до Конституції стосовно кримськотатарського народу потрібні Україні. І для досягнення цієї мети задіяні усі політико-дипломатичні механізми, щоб повернути Крим. Із внесенням цих змін до Конституції ми значно посилимося у наших зусиллях з відновлення державного суверенітету України над Кримським півостровом, — сказав Поршенко. 

Водночас глава Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат Рефат Чубаров, який виступав після президента, наголосив, що відновлення прав корінного народу Криму можливо лише через створення у складі України Кримськотатарської національно-територіальної автономії. Тобто, у Меджлісі схиляються саме до такої назви автономії.

QHA