НЬЮ-ЙОРК (QHA) -

Виступаючи на 71-й Генасамблеї ООН, президент Петро Порошенко наголосив, що Будапештський меморандум щодо України не був забезпечений.

— Україна добровільно вивела з експлуатації свій ядерний арсенал, який був третім за величиною у світі, скоротила кількість ядерних боєголовок в обмін на гарантії територіальної цілісності, суверенності та невтручання згідно з Будапештським меморандумом. Але всі ці запевнення залишилися лише на папері... Давайте говорити щиро ми не пройшли іспит Будапештського меморандуму,  заявив Порошенко.

Український лідер закликав Генасамблею ООН не визнавати легітимність виборів до Держдуми РФ, які проходили на території анексованого Криму.

Ми закликаємо вас не визнавати легітимність російських виборів, які відбулися в окупованому Криму, сказав він.

Глава держави зазначив, що Україна планує винести на розгляд ГА ООН проект резолюції про порушення прав людини у Криму.

 Цього року ми хотіли б винести це питання (дотримання прав людини в Криму,  ред.) на розгляд Генасамблеї ООН і направити відповідний проект резолюції зі становища у сфері прав людини на території окупованої Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Ця резолюція має стати неупередженою оцінкою станвоища у сфері прав людини на окупованій території, яка розглядатиметься всією сім'єю ООН, заявив він.

Крім того, президент заявив, що в результаті анексії Криму жертвами російського режиму стали чимало незгодних з окупаційною владою кримських татар та українців. У своєму виступі він нагадав про кримських політв'язнів, незаконні судилища і застосування засобів психіатричної медицини як методу тиску на заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова, а також про заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу.

 Російська влада не обмежується веденням бойових дій на Донбасі, а й продовжує свою репресивну політику в Криму. Колись квітучий вільний півострів перетворився на «сіру зону», де люди фактично позбавлені всіх видів захисту. Судова і пенітенціарна системи в Криму перетворилися на справжній інструмент репресій... Геноцид кримських татар  народу, який уже пережив трагедію депортації 70 років тому, не має повторитися,  зазначив Порошенко.

Глава держави зажадав забезпечення безперешкодного доступу міжнародних правозахисних організацій як у Криму, так і на Донбасі, а також неухильного виконання рішення Виконавчої Ради ЮНЕСКО із впровадження моніторингу ситуації в АРК на інституціональному рівні.

Також у своєму виступі він розповів, що РФ перетворює Крим на військовий плацдарм, куди може доправити тактичне ядерне озброєння.

ФОТО: Twitter Святослава Цеголка

QHA