КИЇВ (QHA) -

Президент України Петро Порошенко розповів, що українська сторона розраховує обміняти політичних в’язнів Кремля на російських громадян, які перебувають в українських тюрмах у тому числі за участь в агресивній війні проти України.

Про це він сказав в одному з інтерв’ю під час зустрічі українських полонених. 

За словами Порошенка, наразі в українських тюрмах перебуває більше 15-ти росіян і вони мають стати предметом обміну і на таких відомих політичних в’язнів, як Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Роман Сущенко, Станіслав Клих, так і на тих громадян України, чиї імена маловідомі широкому загалу. Він також повідомив, що під час останнього обміну протилежній стороні не був переданий жоден затриманий в Україні громадянин РФ.

— Буде докладатись більше зусиль, щоби витягнути наших громадян з російських тюрем, з (тюрем) Криму. І задля того ми не віддали сьогодні жодного росіянина і більше 15 громадян Росії, які сьогодні перебувають в українських тюрмах, мають бути спрямовані на те, щоб повернути додому Сущенка, повернути додому Сєнцова, повернути додому Кольченка, Клиха і багатьох інших. І це теж має об’єднувати.

Водночас, прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков днями заявив, що українці, засуджені за законами РФ і які знаходяться в російських тюрмах, а також в тюрмах Криму, не є полоненими і не можуть розглядатися як претенденти на обмін. Втім, Пєсков зауважив, що можливий варіант через помилування з боку президента РФ.

Варто згадати, що восени 2017 року за активного посередництва Туреччини були звільнені кримські татари Ахтем Чийгоз та Ільмі Умеров, які були засуджені в окупованому Криму за надуманими звинуваченнями. За інформацією російської сторони, Путін помилував їх, хоча адвокатам і відмовляються надати текст відповідного указу президента. Також у ЗМІ писали, що Умерова і Чийгоза обміняли на двох росіян, яких в Туреччині звинувачували у шпигунстві. Крім того, можна згадати українського військовослужбовця Надію Савченко, яку засудили в РФ, але її помилував президент РФ. У травні 2016 року її обміняли на двох співробітників російського ГРУ Євгена Єрофеєва та Олександра Александрова, що потрапили у полон на території України.

З останніх відомих прізвищ громадян РФ, які потрапили в полон в ході бойових дій на Донбасі, можна згадати Віктора Агєєва, якого захопили влітку під час боїв біля селища Жолобок. Влітку матері Агєєва та Станіслава Клиха записали звернення до  Порошенка і Путіна з проханням помилувати їхніх синів. Однак, прізвища Агєєва не було в списках на обмін, який відбувся 27 грудня 2017 року. Так само український політв'язень Станіслав Клих і досі відбуває покарання у російській колонії у Верхньоуральську (Челябінська обл.). У грудні його адвокати повідомили, що Клих висловив сподівання, що його зрештою звільнять у результаті обміну.

Також варто згадати, що Ільмі Умеров розповів журналістам, що після звільнення, під час зустрічі з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом вони обговорювали питання звільнення всіх українських громадян, яких утримує Росія, зокрема, режисера Олега Сєнцова.

QHA