КИЇВ (QHA) -

На сьогодні РФ прагне, перш за все, контролювати Балтійське і Чорне море. Саме тому Путін зробив ставку на Військово-морські сили, створюючи комплекси з крилатими ракетами, які можуть запускатися як з підводних човнів, так і з невеликих надводних кораблів.

Росії в Чорноморському басейні протистоїть Туреччина, яка створила найбільший на Чорному морі підводний флот. В рамках тридцятирічної програми модернізації та розвитку Збройних сил турецькі національні ВМС комплектуються новими типами суден третього і четвертого покоління.

Кореспондент QHA поцікавився у посла Туреччини в Україні Йонета Джана Тезеля, як його країна реагує на російську загрозу і що вона робить для забезпечення миру у Чорноморському басейні.

— У Туреччині 61% території оточений Чорним морем, і тому це питання нас дуже турбує. Саме тому Туреччина приділяє дуже багато уваги своїй власній безпеці. Тому питання нарощування Росією військово-морського потенціалу, яке зараз відбувається, дуже сильно нас турбує. Наші власні Збройні сили, я маю на увазі Туреччини, а також нашого стратегічного партнера  НАТО, намагаються зібрати всю необхідну інформацію з цього питання. І наш основний пріоритет  зробити Чорне море  морем миру,  наголосив Посол Туреччини в Україні Йонет Джан Тезель.

За словами посла, Туреччина, як член НАТО, займається блокуванням кораблів в разі будь-якої військової агресії в межах Чорного моря. Також вона утримує протоки Босфор і Дарданелли, щоб не допустити виходу військових кораблів РФ у район Середземного моря і світовий океан.

І все це має бути здійснене завдяки режиму, який регулює прохід всіх кораблів через протоку Босфор, який діє на основі міжнародних договорів, зокрема конвенції Монтре. Тому ми хочемо, щоб Чорне море було морем кооперації, і щоб це питання непокоїло не тільки нас. Адже ми реалісти, але ми не панікуємо. Ми обережні і постійно відкриті до співпраці, зазначив Йонет Джан Тезель.

На завершення він додав, що зараз відбувається досить активна співпраця між українськими та турецькими збройними силами.

Конвенція Монтре 1936 року — конвенція, що відновила контроль Туреччини над протоками Босфор і Дарданелли з Чорного до Середземне моря, прийнята на Конференції щодо режиму чорноморських проток, що проходила 22 червня  21 липня 1936 року у місті Монтре (Швейцарія). При цьому Туреччина зобов'язалася дотримуватися принципів міжнародного морського права.

QHA