КИЇВ (QHA) -

 

Внесення змін до ст. 282 КК РФ "Збудження ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності" не приведе до зменшення кількості справ "за репости" в окупованому Криму, а лише зробить процедуру притягнення до кримінальної відповідальності довшою.

Таку думку в коментарі QHA висловила координатор "Кримської правозахисної групи" Ольга Скрипник.

— 282 стаття КК РФ відноситься до так званого екстремістського пакету і дуже активно застосовується, особливо на території Криму. Російські парламентарії називають запропоновані до статті зміни декриміналізацією екстремістських висловлювань. Але насправді криміналізація залишається. Єдине, що сама процедура стане довшою. Спочатку людина може отримати адміністративне покарання, і якщо не буде рецидиву, то кримінальна відповідальність не настає. Ми бачимо з досвіду Криму, що є низка прикладів, коли людей неодноразово притягували до відповідальності за один і той же пост у соціальних мережах ВКонтакте і Facebook. Виходить, що людина може отримати адміністративне покарання за одну соцмережу, а за іншу — кримінальну.

За словами правозахисниці, до статті 282 КК РФ необхідно внести зміни не тільки в частині покарання, але й в частині фабули.

— Сама стаття не має чіткої правової визначеності, тому її можна застосовувати на суб'єктивний розсуд ФСБ, Центру "Е" МВС з метою переслідування людей за висловлення своїх поглядів. Зміни до статті не полегшать життя кримчанам.

Ольга Скрипник зазначила, що 282 стаття КК РФ часто є приводом для обшуків, за підсумками яких порушуються справи вже за більш тяжкими статтями.

— Адміністративні справи також активно використовуються для переслідування, починаючи від штрафів і закінчуючи адміністративними арештами. Окрім переслідування, 282 стаття часто використовується для проведення обшуків, наприклад, з метою пошуку забороненої релігійної літератури, після чого порушують більш серйозні кримінальні справи.

 

Нагадаємо, 3 жовтня до Держдуми РФ подали президентський законопроект про внесення змін до статті 282 (розпалювання ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності) Кримінального кодексу Росії, згідно з яким оголошують вироки за репости у соціальних мережах. Згідно із законопроектом, кримінальна відповідальність "за репост" може наступити лише у тому випадку, якщо людина повторно порушить закон протягом року.

QHA