КИЇВ (QHA) -

Ухвалений Держдумою РФ закон, який дозволяє не вивчати національні мови народів Російської Федерації, спрямований на знищення національностей і народів Росії, і водночас він свідчить про агонію Імперії.

Таку думку висловив голова товариства в Україні «Ерзянь Вал» («Ерзянське слово»), співзасновник громадського руху «Вільний Ідель-Урал» Боляєнь Сиресь (укр. Олександр Болькін), передає кореспондент QHA.

Сиресь Боляєнь зауважив, що русифікаторська політика Росії у відношенні корінних народів є звичайною для неї імперською політикою щодо поневолених народів. Ця політика спрямована на асиміляцію, на підрив національних рухів і національної свідомості, в яких імперський центр вбачає небезпеку для себе.  

— Цей закон направлений винятково на те, щоб остаточно знищити національності й народи в РФ, знищити національну свідомість, щоб був тільки один народ, який говорить тільки однією мовою. У тому числі, знищити ті автономні національні республіки, які зараз існують в РФ. Це суть Імперії так поводитися до поневолених народів. Окрім того, наші мови, наші почуття єдності — наразі чи не єдине, що заважає Імперії. Це агонія — держава починає робити речі, які розумна людина не може й не має робити.

Сиресь Боляєнь наголосив, що мовний закон протирічить і російській Конституції, і конституціям національних автономних республік РФ, але незважаючи на це, скоріше за все, він набуде чинності. Окрім того, й досі конституційні норми про рівноправ’я мов у РФ є декларативними. Наприклад, по Конституції Мордовії є три державні мови — ерзянська, мокшанська і російська, і вони мають бути рівноправними, але такого рівноправ'я на практиці ніколи не існувало.

Набуття чинності цим законом, на думку активіста, суттєво послабить позиції національних мов, оскільки навіть у представників етнічних меншин не буде практичної мотивації вивчати мову свого народу.

— Якщо цей закон набуде чинності, то хто піде вчитися на вчителя ерзянської або іншої національної мови, якщо він знатиме, що в подальшому не зможе знайти роботу?! А оскільки не буде навчання національній мові, то зрештою у нас залишаться якісь письменники, які писатимуть національною мовою, але вони не матимуть читачів, — риторично зауважує Боляєнь.

Ще одна небезпека полягає у тому, що вивчення національної мови примусово зводиться до рівня показухи і літературщини, коли мову певного етносу використовують лише для демонстрації удаваного рівноправ’я націй. Він провів аналогію з українською "шароварщиною", яка заохочувалася, зокрема, в СРСР, і полягала у тому, що національним меншинам дозволяли співати і віршувати своєю мовою, але не дозволяли нею творити політику, тим більше політику, яка не корелюється з імперською. В Росії, як і в СРСР представників інших етносів переконують у пріоритетності російської мови як передової, і водночас намагаються переконати у вторинності національних мов. Наприклад, для підтримки національної ерзянської мови місцеві громади поки що проводять певну роботу, але це робиться у багатьох випадках показово, на свято, раз на рік, і така ситуація складається і з багатьма іншими мовами національностей Російської Федерації.

— У нас не існує шкіл, де б навчали ерзянській мові. Російські чиновники мотивують це тим, що начебто ерзянською мовою не можна сказати усього того, що можна сказати російською. Так само колись російський центр проводив політику щодо української мови, обмежуючи її розвиток тим, що начебто в українській мові бракує сучасних слів, наукових та інших термінів, які вже є в російській.

Втім, представник руху «Вільний Ідель-Урал» підкреслив, що дискримінаційний мовний закон вже викликав протест у тому числі серед передової молоді національних республік, проти нього вже проводяться пікети і у великих автономних республіках, і у менших автономіях, і в інших країнах. А якщо тиск посилиться, то відповідно, посилиться і протидія русифікаторським прагненням російської влади.

Говорячи про народ, до якого він сам належить, Сиресь Боляєнь відзначив, що нечисленність народу ерзя не означає, що немає національної свідомості й спротиву, і аналогічні настрої існують серед інших етносів Росії.

— Буде пригноблення — буде спротив, бо ми вже бачимо, що цей мовний закон виводить людей на вулиці. Цей мовний закон вже поза межами здорового глузду і це відверта агресія, спрямована на наше знищення. Якщо Конституція говорить, що держава повинна захищати і розвивати мови і культуру народів, а вона робить все навпаки, то ми маємо право захищатися всіма доступними методами.

Голова товариства ерзя в Україні особливо наголосив, що українці мають усвідомити свою самостійність як нації і визначити безперечний пріоритет національної мови, зрозуміти, що засилля чужої мови є неприроднім і породжує конфлікт. Сиресь Боляєнь також з повагою висловився про роль України й українців у просуванні демократичних принципів співіснування громадян і націй.

— Українцям треба йти з російського мовного простору. Бо слово, то не просто слово, це шалений вплив. І зараз в Україні там, де більше російської мови, там війна, а чим далі звідти і чим більше української мови — там мир. Я вважаю, що Україна — це той самий центр, звідки розпочнеться звільнення усього світу. В Україні дуже багато таких громадянських проявів, про які не може мріяти жодна країна світу. Ми створили Ідель-Урал як інформаційну платформу, мета якої досягнення суверенітету народів Росії.

Нагадаємо, Державна Дума РФ 25 липня 2018 року схвалила у третьому читанні закон про вивчення у школах рідних мов, таким чином зробивши необов'язковим вивчення національної мови в автономних республіках і областях РФ.

Навесні цього року товариство «Вільний Ідель-Урал», з метою привернути увагу до русифікації корінних народів Росії, провів серію пікетів диппредставництв Російської Федерації у різних країнах світу з вимогою забезпечити повний освітній цикл на державних мовах корінних народів у Республіках Ідель-Уралу. В Русі заявили, що держдума формально затвердила поставлене Кремлем завдання: перетворити всіх у росіян, а незгодних оголосити екстремістами і ворогами Росії, і в таких умовах представники народів Ідель-Уралу, фактично позбавлені можливості реалізовувати свої політичні і культурні права у складі сьогоднішньої Російської Федерації. «Вільний Ідель-Урал» заявив про свою мету — побудову в майбутньому незалежних національних демократичних держав: Ерзяно-мокшанії, Чувашії, Марій Ел, Татарстану, Удмуртії і Башкортостану. При цьому Рух наголосив, що дотримується ненасильницьких методів спротиву.

Товариство культури і взаємодопомоги кримських татар закликало ООН засудити намір влади Росії ухвалити русифікаторський закон, зазначивши, що влада Російської імперії, Радянського Союзу і Російської Федерації проводила геноцид і політику асиміляції народів, чиї землі вони завойовували.

19 липня відбулися одиночні пікети і масові акції з вимогами зупинити витіснення мов корінних народів у Росії. Вони пройшли у Татарстані, Башкортостані, Якутії, Алтаї, Дагестані, Карачаєво-Черкесії, Кабардино-Балкарії і у Москві. Також представники діаспор корінних народів Росії вийшли на пікети в Україні, Туреччині, США і в країнах Європи.

QHA