НЬЮ-ЙОРК (QHA) -

25 квітня в рамках 16-ї сесії Постійного форуму ООН з прав корінних народів відбувся сайд-івент, організований Меджлісом кримськотатарського народу за підтримки постійної місії України у Генеральній асамблеї ООН для представництв міжнародних місій різних країн.

Модерування сайд-івенту здійснювала представник Меджлісу кримськотатарського народу в ООН, член виконкому Всесвітнього конгресу кримських татар Айля Баккали.

Сайд-івент відкрив глава місії України в ООН Володимир Єльченко, а основними спікерами були члени Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель та Ескендер Барієв.

Мета заходу полягала в тому, щоб донести до представників міжнародної громадськості та офіційних місій різних країн в ООН інформацію про стан справ у Криму і наявне нехтуванні прав кримськотатарського народу, а також щоб розповісти про те, як відбувалася окупація.

Все це особливо гостро звучало в рамках форуму ООН, де представники різних країн розглядають проблеми прав корінних народів у різних країнах. І якщо більшість представників делегацій на засіданнях 16-ї сесії говорять про те, що зараз важливим у їхніх регіонах є розвиток освіти, охорони здоров'я, проблеми справедливого використання природних ресурсів та земель, що належать корінним народам, то для кримських татар у нинішніх реаліях головним залишається питання виживання в умовах окупації.

Для кримськотатарської делегації на постійному форумі проведення даного заходу було складним і всеохоплюючим завданням, оскільки форум був розрахований не тільки на представників експертного співтовариства та міжнародних місій, які добре знали, що таке утиски за національною ознакою.

В ході сайд-івенту був показаний 14-хвилинний фільм, підготовлений Айлею Баккали, Гаяною Юксель та працівниками інформаційного агентства QHA, який розповів про те, як відбувалося захоплення Криму Російською Федерацією і якою була реакція світової громадськості на ці події.

Крім того, в картині була відображена значущість декларацій ООН про ситуацію в Україні і Криму та останнє проміжне рішення Міжнародного суду ООН у Гаазі. Безсумнівно, основною складовою фільму стали трагічні наслідки трирічної окупації Криму.

Після виступу глави делегації України в ООН Володимира Єльченка, який відкрив сайд-івент, слово було надане модератору сайд-івенту Айлі Баккали, яка розповіла про мету організації даного заходу, ситуацію в Криму і значущість дотримання прав корінного народу.

Член Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель зазначила для присутніх, як саме відбувалося захоплення Криму і якими зараз бачаться підсумки трирічної окупації півострова: кримінальні справи, арешти, вироки, тиск на представників корінного народу.

Після слово було надане представникам міжнародних місій і делегацій з Європейського Союзу, Канади, Польщі, Литви, Естонії, Туреччини. Всі вони ще раз висловили підтримку Україні і кримським татарам.

Далі слово було надане представнику міжнародної організацій Freedom House Марку Бехрендіту, а пізніше заступнику директора Human Rights Watch по Європі і Центральній Азії Рейчел Денбері, які зазначили, що те, що відбувається у Криму є прямим наслідком порушення прав людини. В ході сайд-івенту дипломати цікавилися, яким чином рішення міжнародних судів допомагають кримським татарам, які зараз є можливості отримання інформації в окупованому Криму і як здійснюється отримання інформації з окупованої території.

На запитання учасників івенту відповідали Володимир Єльченко, Айля Баккали, Гаяна Юксель. Слід зазначити, що коли присутнім була надана можливість ставити питання, член Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель відповідала рідною кримськотатарською мовою:

— Це моя принципова позиція. Я хотіла б говорити тут, на форумі корінних народів, рідною мовою, а в перекладі прошу допомагати моєму колезі молодому представнику кримськотатарської діаспори Туреччини Курті Шагіну.

Завершив сайд-івент, підбивши підсумок поточних подій член Меджлісу Ескендер Барієв. Він озвучив вимоги, які кримські татари висунули країні-окупанту.

ФОТО: Гаяна Юксель

QHA