КИЇВ (QHA) -

 

Російський президент Володимир Путін під час обміну українських політв'язнів вимінюває, в першу чергу, представників російських спецслужб, однак ігнорує російських військовослужбовців, що потрапили в полон на Донбасі.

Таку тезу висловив лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв в інтерв'ю журналістам, передає кореспондент QHA.

Джемілєв зазначив, що Путін дотримується сталінського підходу стосовно військовополонених, ставлячись до них, як до відпрацьованого матеріалу.

— У Путіна такий підхід, як за радянської влади під час Другої світової війни — «у нас немає полонених, у нас є зрадники». Тобто люди, які потрапили в полон — вони вже не представляють інтересу для держави, це відпрацьований матеріал. З іншого боку, Путін звільняє своїх ГРУшників. А що стосується військовополонених, то це суперечить їхній теорії, що "ихтамнет".

Говорячи про перспективи звільнення в'язнів Кремля, Джемілєв нагадав, що список з прізвищами, який українська сторона передала Туреччині, вже потрапив до Путіна, але до сих пір про його реакцію інформації немає. Також поки невідомо, що саме стане вимагати Росія в обмін на звільнення українських в'язнів.

Джемілєв також назвав "нераціональним і аморальним" нинішній підхід до обміну, коли українських патріотів обмінюють на злочинців. На його думку, таким чином на волю виходять вбивці, які несуть небезпеку іншим людям. Крім того, у Росії є можливість нескінченно поповнювати кількість заручників.

— Правильний рух — тиск, санкції і ще раз санкції. І тоді Росія, можливо, почне поводити себе інакше. Єдиний шлях — наносити больові удари, в першу чергу, по економіці, і політична ізоляція. Такі режими розвалюються несподівано, — підсумував Джемілєв.

Однак, за його словами, ряд західних партнерів досить обережно ставиться до посилення санкцій тиску на Росію. Зокрема, рішення про відключення Росії від SWIFT може не прийматися виходячи з чисто меркантильних інтересів західних країн, які зацікавлені в акумуляції російських грошей, оскільки в Росії зараз відбувається величезний відтік капіталів за кордон.

Крім того, від введення дуже жорстких санкцій західне співтовариство продовжує стримувати наявність у Росії ядерної зброї, сказав Джемілєв, коментуючи санкції, введені проти Ірану.

— Іран не ядерна країна. А наскільки я зрозумів із спілкування з західними лідерами, вони побоюються, що Росія, як загнаний звір, поставить під загрозу безпеку всього людства.


Джемілєв нагадав, що свого часу західний світ також побоювався розвалу СРСР, побоюючись, що ядерні арсенали вийдуть з-під контролю.

 


У жовтні 2017 року Росія за сприяння Туреччини визволила кримськотатарських полів"язнів, заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза. Це був останній раз, коли Росія погодилася обміняти політв'язнів.

У список політв'язнів, який українська сторона передала Туреччині для сприяння в обміні з РФ, включено 99 прізвищ.

 

QHA