КИЇВ (QHA) -

 

За 2017 — 2018 рр. в Україні сталося 55 нападів на активістів. Жодне з них не розслідували і винні й досі на свободі. Найбільш резонансним інцидентом останнього часу став замах на радницю мера Херсона Катерину Гандзюк. Дівчину облили кислотою, і вона до цих пір знаходиться у важкому стані. Але останньою краплею став напад на одеського активіста Олега Михайлика. 22 вересня невідомі розстріляли його з револьвера, унаслідок чого він пережив клінічну смерть.

Побачивши бездіяльність влади, 27 вересня декілька сотень людей зібралися під будівлею Адміністрації Президента України з вимогою відзвітувати про хід розслідувань.

— Ми прийшли під Адміністрацію президента з однієї простої причини. ООН, Європарламент, США говорять про те, що в Україні здійснюється шалений тиск на громадських активістів, і напади практично не розслідуються. Це помічають наші міжнародні партнери в усьому світі, але цього не бачить і не чує президент України, який є гарантом конституційних прав і свобод кожного громадянина України, — підкреслив активіст з Одеси Сергій Стерненко.

Він займається громадською діяльністю з часів Революції Гідності, борючись проти корупції в Одеській області. Через це у листопаді минулого року проти активіста сфабрикували кримінальну справу "за організацію масових заворушень", але його звільнили під заставу і пізніше Стерненко домігся виправдання в апеляції. Після цього він продовжив громадську діяльність, і на нього тричі нападали: один раз — у лютому і двічі — у травні.

Акцію організували декілька правозахисних і громадських організацій: Автомайдан, Центр громадянських свобод, Центр Протидії Корупції, Восток-SOS, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Нацдружини і С14.

Організатори підкреслюють, що за фактом нападів на громадських активістів президент не зробив жодної заяви.

— Ситуація, коли активісти по всій Україні з періодичністю раз на місяць лежать у реанімації — нездорова. Я не можу повірити, що за чотири роки після Революції Гідності ми маємо стояти біля адміністрації президента і вимагати реакції на те, на що реагують усі здорові люди в Україні та за її межами, — заявив голова одеського Автомайдану Віталій Устименко.

Через активну позицію у відношенні до незаконних забудов на Устименка 5 червня напали двоє чоловіків: побили битою і завдали поранень ножем. Але підозрюваних затримали тільки цього тижня.

З цієї та інших подібних справ слідство просувається винятково після тиску громадськості, кажуть активісти.

— Громадяни не отримують інформації про розслідування і не мають гарантій щодо власної безпеки. Поки військовослужбовці на Сході продовжують захищати територіальну цілісність і тримати фронт, війна триває глибоко в тилу країни. З кожним днем ​​стає небезпечно жити тим, хто через власні принципи і переконання має мужність називати речі своїми іменами: захищає інтереси місцевих громад, бореться з корупційними схемами і заважає політичним "договорнякам", — йдеться у спільному зверненні, яке активісти передали до Адміністрації Президента.

Організатори акції зробили так, щоб президент побачив їхні вимоги, перебуваючи в Адміністрації. На асфальті під АПУ написали десятки фраз: "Мовчання вбиває". Ці ж написи пізніше зробили біля будинку Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

 

Як повідомлялося, 4 вересня під стінами Генеральної прокуратури відбулася акція "Стоп реванш", приурочена до річниці смерті поета Василя Стуса. Активісти вимагали від ГПУ відзвітувати про розслідування діяльності Віктора Медведчука.

QHA