БЕРЛІН (QHA) -

Росія руйнує базові цінності ОБСЄ. Про це голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив під час свого виступу на сесії Парламентської Асамблеї Організації з безпеки і співпраці в Європі (ПА ОБСЄ), яка проводиться у Берліні з 7 – 11 липня.

— Я розумію особливу складність ситуації, яка полягає у тому, що Росія, як учасник ОБСЄ, повністю руйнує, перетворює на пил базові цінності організації. Але це не означає, що ми маємо мовчати, відступаючи перед агресією, яка може привести увесь регіон до катастрофічних подій і трагедій.

Голова Меджлісу процитував уривок з прийнятої у 2014 році резолюції ОБСЄ «Очевидне, грубе і невиправлене порушення Гельсінських принципів Російською Федерацією».

— Я цитую: «Починаючи з лютого 2014-го року Російська Федерація, у рамках відносин з Україною, порушила усі 10 Гельсінських принципів. Деякі з них — очевидним, грубим і до цих пір невиправленим чином, а також порушила свої зобов'язання за Будапештським меморандумом, так само як і інші міжнародні зобов'язання. Шановні колеги, минуло чотири роки, Росія — учасник ОБСЄ. Не виправлено жодного з 10 порушених нею принципів.

Чубаров зазначив, що Росія робить усе, щоб витіснити кримських татар зі своєї землі — Криму.

— Насамперед я звернувся до попередніх документів Парламентської асамблеї ОБСЄ. Роздільною лінією для мене став лютий 2014 року, початок збройної агресії Російської Федерації проти України. Очевидно, що для розвитку нашої організації, забезпечення миру в регіоні, посилення ролі ОБСЄ, попередження конфліктів слід дотримуватися ухвалених нами рішень, — заявив він.

Голова Меджлісу нагадав, що палати Федеральних зборів РФ 1 березня 2014 року проголосували за введення російських військ на територію України і зараз намагаються повторити дії радянського диктатора Йосипа Сталіна у 1944 році.

— Парламентарії Росії у 2014 році натиснули на кнопку війни, наслідком якої стало понад 10 тисяч людських життів українців. Тепер російська окупаційна влада робить усе, щоб репресіями і гоніннями видавити кримських татар зі своєї землі. Вони хочуть повторити те, що зробив Сталін у 1944 році, вигнавши з Криму його корінний народ.

Чубаров висловив надію на підтримку ОБСЄ під час голосування «за резолюцію про порушення прав людини, прав кримськотатарського народу з боку російської окупаційної влади в Криму», яке відбудеться сьогодні, 11 липня.

— Нашої підтримки і оперативної допомоги очікує переважна більшість населення Криму, включаючи 95 політв'язнів Криму, у числі яких — Олег Сенцов, Зейтуллаєв Руслан, Куку Емір-Усеін, який також вже два тижні перебуває у стані голодування, Бекір Дегерменджі, Кязім Аметов, Сейран Салієв, Мустафаєв Сервер. Я не в змозі назвати усі прізвища. Закінчую закликом про подальше об'єднання наших зусиль у рамках ОБСЄ, сприянням Україні у відновленні її територіальної цілісності, у рамках її міжнародно визнаних кордонів, включаючи Автономну Республіку Крим і місто Севастополь.

Нагадаємо, раніше Рефат Чубаров зазначив, що Комітет з питань демократії, прав людини і гуманітарних питань ПА ОБСЄ підтримав український проект резолюції про порушення прав людини в анесованому Криму. За словами голови Меджлісу, за ухвалення резолюції проголосувало 35 осіб, виступили проти — дев'ять, а семеро утрималися від голосування.

QHA