КИЇВ (QHA) -

Росії доведеться заплатити за анексію Криму, незважаючи на те, що російські пропагандисти намагаються відповісти на рішення Постійного третейського суду в Гаазі за позовом українських компаній до Росії нагадуванням про те, як вдалося торпедувати інше рішення цього ж суду — за позовом акціонерів ЮКОСа, заявив політичний експерт Віталій Портников.

За його словами, тоді Постійний третейський суд постановив стягнути на користь акціонерів суму в 50 мільярдів доларів. Росія — як і у випадку з українським позовом щодо Криму — не визнавала права суду ухвалювати це рішення і звернулася з позовом до Окружного суду Гааги. І суд погодився з її доводами, після чого стягнення грошей на користь акціонерів ЮКОСа значно ускладнилося.

Хоча Портніков зазначає, що у випадку з Кримом цілком може бути застосована така ж схема, погоджуватися з цими доводами поспішати не варто.

— По-перше, історія з ЮКОСом теж ще далеко не завершена. По-друге, ніхто не сказав, що Окружний суд в Гаазі у випадку з Кримом ухвалить те саме рішення, що й у випадку з ЮКОСом. По-третє, навіть якщо таке рішення буде ухвалено, історія далеко не завершиться. По-четверте, це тільки перше таке рішення за першим з позовів. І, по-п'яте, Крим — не ЮКОС, — зазначив він.

Експерт зазначає, що у випадку з Кримом і збитком українських компаній мова йде ще й про очевидне порушення міжнародного права. Очевидне для всіх, навіть для тих на Заході, хто хотів би закрити очі на злочини Кремля.

— Збиток, завданий українським компаніям, викрадення української державної власності та інші економічні наслідки анексії — прямий наслідок окупації півострова і політичного рішення Кремля. Тактика затягування судових рішень, апеляції та перенесення слухань — це хороша і виправдана тактика, коли мова йде про банальні господарські справи, які стосуються інтересів громадян і компаній. Але з міжнародним правом така тактика не працює, — сказав він.

Саме тому, зазначає Портніков, Росії рано чи пізно доведеться усвідомити дуже просту річ: після анексії вона перетворилася в державу з невизнаними межами. І це держава вразлива для міжнародних судів.

— І буде вразливою, поки питання її кордонів не буде вирішене. Поки Росія не повернеться до міжнародно визнаних кордонів. А це означає — Крим доведеться віддати, а щодо боргів — заплатити. Як би фантастично це не звучало для адептів російського керівництва. Тому Україні рано чи пізно заплатить якщо не Росія, те, що від Росії залишиться. І це — найпростіший вихід з рішення суду в Гаазі, — сказав він.

Портніков раніше заявив, що єдиною метою російської зовнішньої політики є протистояння із Заходом, для чого РФ не гребує ніякими засобами.

Джерело: Еспрессо

QHA