КИЇВ (QHA) -

Російська Федерація і надалі намагатиметься реалізувати на нашій території ідею федералізації шляхом створення керованих нею квазідержавних утворень. А одним з елементів такої стратегії залишаються спроби Росії реінтегрувати в Україну на своїх умовах окуповані райони Донбасу.

Таку думку висловив народний депутат, керівник Центру вивчення Росії та окупованих територій Вадим Денисенко під час презентації дослідження "Окупований Донбас: економіка, демографія, групи впливу. Стратегії для України", передає кореспондент QHA.

На думку Денисенка, Росія продовжить вчиняти політичний тиск на Україну, зокрема, розгойдуючи ситуацію всередині країни та активуючи сепаратистські настрої в різних регіонах. Тобто, РФ і надалі намагатиметься зреалізувати дещо видозмінений сценарій зразка 2014 року по розділенню і послабленню України.

— Плани РФ щодо України в цілому залишаються такими ж самими, якими вони були в 2014 році: це створення на території країни ряду політичних квазіутворень або те, що красивим словом називається федералізація. Хоча насправді - це квазіутворення з маріонетковими режимами – головний план Російської Федерації.

Одним з можливих засобів політичного тиску РФ на Україну Вадим Денисенко назвав намагання Росії все ж таки повернути Україні окуповані території, але в такому вигляді, щоб вони фактично залишались непідконтрольними Україні і керованими зовні. Постійний подразник у вигляді регіонів з максимально особливим статусом дозволить РФ впливати на внутрішнє життя України в цілому. Народний депутат вважає, що перша спроба передати окуповані райони Україні Росія може вчинити під парламентські або президентські вибори 2019 року.

— Основні плани РФ на сьогодні – це рецепція цих територій в політичне тіло України,  тому ситуація /в ОРДЛО/ в економічному плані, судячи з усього буде законсервована, більше того, вона продовжуватиме і надалі погіршуватись.  Якщо говорити про безпосередньо угруповання «ЛНР» та «ДНР», то тут завдання Росії продовжити знищення економіки Донбасу з можливою подальшою передачею економічно недієздатних територій Україні на правах широкої автономії або може навіть конфедерації. При цьому буде продовжуватись негативна накачка населення по відношенню до України. Не виключено, що перша спроба подібної передачі цих територій буде зроблена під президентські або парламентські вибори 2019 року.

Вадим Денисенко вважає, що Росія з одного боку зацікавлена в економічному послабленні  регіону, а з іншого - продовжить дотувати ці території, оскільки навіть в умовах санкційного тиску і падіння російської економіки, обсяги фінансових вливань в окупований Донбас для РФ не критичні. За оцінками авторів дослідження, без урахування витрат на війну дотації РФ угрупованню «ДНР» становлять близько 300 млн доларів, а «ЛНР» - близько 250 млн доларів на рік.  Однак йдеться не про інвестиції для підняття і розвитку економіки, а лише про підтримку функціонування її на мінімально можливому рівні. Через невизначенність статусу ОРДЛО і небажання Росії будь-що міняти в політиці щодо них, навряд чи в середньостроковій перспективі Росія захоче зробити якісь серйозні інвестиції в економіку регіону, вважає депутат.

— Росія продовжить дотувати ці території. Суми /дотацій ОРДЛО від РФ/, як ми бачимо, не є критичними  для Росії, навіть незважаючи на її складний економічний стан в нинішній момент. Загальновідомо, що Росія почала зменшувати дотації, очевидно відбувається певне торгування, але повторюю, цифри не є настільки критичними для Росії, щоб не продовжувати дотувати ці території.  Якщо розглядати теоретично можливість, що Росія захотіла підняти ці території, то станом на зараз це має вигляд майже утопічний. Для відновлення і запуску виробництва потрібні інвестиції в розмірі 1-2 млрд доларів на рік.

Говорячи про те, що повинна Україна протиставити планам Росії, Вадим Денисенко зауважив, що перш за все треба говорити про безальтернативність нашої точки зору щодо виконання Мінських домовленостей і продовження переговорів щодо миротворчої місії на сході України. Водночас нардеп наголосив, що Україна зацікавлена в тому, щоб не допустити остаточного краху економіки в окупованих районах.

— Наша задача на сьогодні це спробувати не допустити остаточний крах економіки регіону і, незважаючи на всі ті події, які пов'язані з блокадою яка відбулась в 2017 році, спробувати змусити цей регіон працювати на Україну.

Шеф-редактор "Ділової столиці" Віталій Пирович, який також брав участь в підготовці і презентації дослідження, наголосив, що наразі є три напрямки, над якими Україні треба працювати – як мирного, так і військового характеру.

— Один з напрямків - спроба реінтеграції окупованих територій в правове, економічне поле України. Другий напрямок - введення миротворчих місій, щоб припинити бойові дії. Звичайно в цих питаннях треба знаходити порозуміння з Росією, але нам треба пропонувати ідеї і обговорювати їх.

Водночас Пирович вважає, що Україна повинна нарощувати й військовий потенціал, аби бути більш переконливою при обговоренні мирних шляхів деокупації територій. На його думку, Росія повинна розуміти, що у разі спроби піти на військове загострення, вона зазнає невиправданих, неспівмірних втрат.

— Україні треба працювати і над нарощенням свого військового потенціалу, щоб у Росії було розуміння, що Україна може розв'язати питання деокупації Донбасу і за силовим сценарієм. А також, щоб у Росії було розуміння, що на відміну від 2014 року, у 2017 році спроба втрутитись із військовим сценарієм буде їй дорого коштувати.

QHA