СІМФЕРОПОЛЬ / Акмесджит (QHA) -

 

Сьогодні, 23 листопада, виповнюється рік від дня загибелі в Криму ветерана кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка.

Як відомо, Кашка, разом з кримськотатарськими активістами Бекіром Дегерменджі, Асаном Чапухом і Кязимом Аметовим, перебувала в кафе "Медобори" Сімферополя, куди прибула для зустрічі з громадянином Туреччини Юсуфом Айтаном. Айтан заборгував сім тисяч доларів сім'ї кримської татарки, активісти намагалися переконати його повернути ці гроші.

Однак зустріч в кафе виявилася операцією ФСБ. Відповідно до заздалегідь спланованого сценарію, силовики затримали кримських татар, щоб звинуватити їх у вимаганні грошей у громадянина Туреччини.

У результаті дій силовиків 83-річній Кашка стало зле. У неї стався інсульт і вона померла від пережитого. Похорон Кашка провели 24 листопада в селі Новокленівка, попращаться з легендарною жінкою прийшли більше п'ять тисяч осіб.

У свою чергу російські окупаційні власті пояснили смерть жінки "стресом", але не визнали, що причиною стресу стало жорстоке поводження з боку силовиків.

Незважаючи на звернення до правоохоронних органів, Слідчий комітет Росії відмовився порушувати кримінальні справи за фактом вбивства кримської татарки.

У квітні 2018 року російський адвокат Микола Полозов заявив про початок власного розслідування смерті Веджіє Кашка і подав скаргу на бездіяльність слідчого Слідкому. Однак "Київський районний суд" не задовольнив його позов.

В інтерв'ю QHA Полозов повідомив, що Веджіє Кашка померла за 20 хвилин після удару прикладом автомата.

— Є факти, що у відношенні Веджіє Кашка силовики застосували грубу фізичну силу, вдаривши прикладом автомата, і за 20 хвилин вона померла. Більш докладно не можу поки повідомити, тому що це може спричинити за собою протидію російської влади.

 

Адвокат поскаржився, що окупаційна влада Криму відмовляє йому в доступі до відеоматеріалів у справі Кашка, де зафіксовано затримання кримськотатарських активістів, а також кадри розтину загиблої кримськотатарської татарки

Тим часом в Криму, після затримань у сімферопольському кафе, почалося судове розслідування щодо Бекіра Дегерменджі, Асана Чапуха, Руслана Трубача і Кязима Аметова. Проти затриманих порушили кримінальну справу (відому як "справа Веджіє Кашка") за ч. 2 ст. 163 Кримінального кодексу Росії — здирництво, організоване групою осіб (карається терміном до шести років позбавлення волі).

За даними російських правоохоронців, під час обшуків у Асана Чапуха нібито знайшли зброю і боєприпаси. Також під час обшуків були вилучені наркотики в обсязі, достатньому для порушення кримінальної справи, і матеріали екстремістського характеру — календарі, брошури, листівки.

Усі четверо затриманих — це люди, добре знайомі один з одним. Їм усім вже за 50, і об'єднує їх, у першу чергу, громадська діяльність. Дегерменджі, Аметов, Чапух і Трубач давно беруть участь в кримськотатарському національному русі й часто були присутні на судах у співвітчизників. У родині Дегерменджі Бекіра — це вже другий арештант за останні два роки. Його син Мустафа — фігурант "справи 26 лютого". Його судять за звинуваченням в "участі у масових заворушеннях".

10 жовтня "суд" у Криму змінив запобіжний захід Чапуху, перевівши його під домашній арешт, оскільки критичний стан здоров'я кримського татарина не дозволяв йому перебувати у СІЗО. Троє інших фігурантів, в яких існують проблеми зі здоров'ям, залишаються у сімферопольському СІЗО. Термін їхнього арешту закінчується 7 грудня.

В інтерв'ю QHA Полозов зазначив, що слідство у "справі Веджіє Кашка" підходить до завершення. На суді 22 листопада активісти просили надати їм додатковий час для ознайомлення з матеріалами справи, однак їм відмовили у цьому. За словами адвоката, відповідно до російського кримінального кодексу здирництво — це коли хтось незаконно вимагає майно на свою користь, а фігуранти справи ніколи цього не робили.

— І всі розмови з Юсуфом Айтаном, який забрав гроші у Кашка, були винятково в інтересах жінки. У цьому випадку це могло бути максимум самоуправство. Але ми розуміємо, що завдання слідства не у тому, щоб розкрити злочин. "Справа Веджіє Кашка" — перш за все акція залякування у відношенні кримських татар.

 

Полозов пообіцяв, що продовжить своє розслідування. Він має намір встановити особу тих, хто безпосередньо причетний до загибелі Веджіє Кашка і притягнути їх до відповідальності.

QHA