КИЇВ (QHA) -

Спілкування із російським суспільством, побудоване на тотальній брехні, неспроможність передбачувати негативні реакції у суспільстві на дії влади і адекватно на них реагувати, може у підсумку призвести до спонтанних протестів і знищення правлячого в Росії режиму.

Як передає кореспондент QHA, таку думку висловила російський опозиційний політик, громадська діячка Ольга Курносова на прес-конференції щодо відмови російської Держдуми РФ пом’якшити кримінальну відповідальність за антивладні репости у соцмережах.

Курносова назвала протести росіян проти пенсійної реформи свідченням такої спонтанної реакції народу на дії влади, причому саме тоді, коли влада взагалі навряд чи припускала, що люди так різко відреагують.

За словами опозиціонерки, російська влада і Путін особисто побудували свою діяльність на тотальній брехні й свідченням цього є брехня про дії Росії проти України, про підводний човен «Курськ», про трагедію з дітьми Беслану. Російська влада звикла, що російське суспільство практично не протестує як проти подібних дій влади, так і проти поданих йому неправдивих версій подій. Саме тому влада розраховувала, що і у випадку з впровадженням непопулярного різкого підвищення пенсійного віку російські громадяни так само за інерцією не протестуватимуть. Однак на практиці виявилось, що російське суспільство може не дуже перейматися через ті ситуації, які безпосередньо його не стосуються, однак може різко негативно відреагувати на спробу значно погіршити його добробут. І такі реакції не завжди є прогнозованими, однак вони суттєво дезорієнтують російську владу.

— Путін же взагалі увесь час бреше — усі свої 18 років (правління) він бреше. Є такий вислів "бреше як дихає" — оце про Путіна… Але коли це стосується не тебе, то люди просто не завжди звертають на це увагу. А тут вони побачили, що він витягає з кишені кожного росіянина мільйон рублів — оскільки 5 років неотримання пенсій — це 1 млн рублів. І ця крадіжка стосується вже кожного.

Російська опозиціонерка акцентувала, що головна слабкість Путіна і його влади полягає у шаблонності дій і неготовності адекватно реагувати на ситуацію, коли реакція суспільства на їхні дії є непрогнозовано негативною. Зокрема, тоталітарна російська влада звикла діяти в умовах загального схвалення (показового чи реального) з боку суспільства. Однак на будь-які прояви суспільної незгоди влада або не знає як реагувати, або реагує не діалогом, а репресивними діями. Зрештою, такі постійні намагання силою придушити незгоду суспільства з діями влади може спровокувати серйозні, руйнівні для неї протести.

— Раптом (після початку пенсійної реформи в РФ) виявилось, що люди готові голосувати проти "Єдиної Росії". Може на мітинги ще не готові виходити, але готуються виходити завтра. І ситуація раптом почала розвиватися різко негативно. І в цьому насправді слабкість Путіна. Тому що він звик діяти однотипно і у нього завжди все виходило. Вісімнадцять років він при владі та, як говорять, карта увесь час йшла. Він абсолютно не вміє реагувати тоді, коли стандартні дії приводять до іншого результату. Він (Путін) не може діяти, коли у нього падає рейтинг, він не може діяти, коли люди перестають за нього голосувати, тому що він до цього не готовий. І власне оцю його слабкість і треба використати. Треба розуміти, що ніщо на світі не вічне — Путін не вічний, російська влада не вічна. І вся світова історія говорить нам про те, що жодна диктатура не була вічною. Головне завдання діяти в ту хвилину, коли режим хоч трохи ослабне.

Опозиціонерка відзначила, що і в цілому влада РФ спілкується зі своїм народом переважно мовою залякувань і репресій. Як ілюстрацію вона навела саме надмірне — кримінальне — покарання за розміщення або репост у соцмережах матеріалів, що містять критику чинної влади. На думку Курносової, влада цілком могла б вирішити питання вилучення з сайтів неприємної для неї інформації шляхом спілкування з користувачем через Роскомнагляд. Натомість, російська влада надає перевагу репресивним методам роботи з людьми, вдаючись до порушення кримінальних справ у тих випадках, коли питання можна було б вирішити шляхом спілкування.

— Російська влада забула як нормально працювати, нормально, конкурентно захищати свою точку зору. Вона забула, як відстоювати свою точку зору. Чинна російська влада не вміє розмовляти з людьми, вони вміють лише залякувати, затримувати, і власне діяти так, як діє злочинець на великому шляху, коли у нього є пістолет, а у людини немає нічого. Вони не вважають, що треба просто розмовляти з людьми, вони не можуть — вони просто бояться всього.

При цьому Ольга Курносова зауважила, що кримінальне законодавство, зокрема, ст. 282 Кримінального кодексу РФ, дуже широко трактується судами і переважно не на користь рядового громадянина. Так, за репост антивладного зображення можна сісти в тюрму на термін до 5 років. І хоча є рішення Верховного суду РФ, що не можна порушувати кримінальні справи за критику чинної влади, судами це рішення свідомо ігнорується, додає опозиціонерка. 

Згідно опитувань російського "Левада-Центр", проти підвищення пенсійного віку готові вийти на протест 53% громадян Росії.

QHA