КИЇВ (QHA) -

Росія використовує ВАТ "Ленінградський суднобудівний завод "Пелла" і АТ "Зеленодольський завод ім. О.М. Горького" для обходу санкцій, накладених на суднобудівні заводи "Затока" і "Море" в Криму. Про це заявила 21 червня експерт з питань тимчасово окупованих територій Фонду Майдан закордонних справ Тетяна Гучакова. За її словами, ці заводи використовуються для будівництва кораблів класу "Корвет", які озброєні крилатими ракетами "Калібр".

— Усі кримські підприємства зараз або входять у великі російські корпорації, або знаходяться в оренді, або мають так званих кураторів. Інститут кураторів з'явився в Росії у 2016 році. Кожне з кримських підприємств, яке може випускати продукцію військового призначення, отримало куратора, в обов'язки якого входило ділитися замовленнями і займатися модернізацією. У заводу "Море" куратором офіційно став петербурзький суднобудівний завод "Пелла". Саме "Пелла" зараз будує ці три Каракурта, ракетних корабля з "Калібрами", які близькі до завершення. Завод "Пелла" не перебуває в українському, ні в російському, ні в американському санкційному списку, — повідомила Гучакова.

За словами експерта, у випадку із заводом "Залив" використовується трохи інша схема.

— У російського куратора заводу "Залив" теж не менш цікава історія. Це Зеленодольський суднобудівний завод ім. Горького, Татарстан. Він кував своє щастя власними руками. Вони брали участь у рейдерському захопленні підприємства у серпні 2014 року разом з так званою самообороною Криму. На початку серпня у Москві було зареєстровано ТОВ "Суднобудівний завод "Залив", і коли загарбники зайшли на підприємство, то сказали: ми тепер його орендуємо і будемо працювати. Вже у вересні 2014 року це підприємство було зареєстровано в Криму, і всі активи заводу "Залив" виявилися у нього. Завод теж не знаходиться у секційних списках, — підкреслила експерт.

Раніше, QHA повідомляло, що Фонд "Майдан закордонних справ", Інститут чорноморських стратегічних досліджень і BlackSeaNews звернулися до Вехровного представника ЄС з іноземних справ політики безпеки Федеріки Могеріні з пропозиціями щодо розширення санкцій на дві суднобудівні компанії РФ, порт "Кавказ", літаки 9 авіакомпаній, які здійснювали польоти на окупований півострів.

QHA