КИЇВ (QHA) -

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вважає, що Україна на офіційному рівні має миттєво і обгрунтовано реагувати на будь-які неоднозначні або провокативні заяви світових лідерів, які зачіпають, зокрема, питання окупованого Криму.

Як передає кореспондент QHA, про це він сказав сьогодні на брифінгу в УКМЦ.

Рефат Чубаров, зокрема, проілюстрував, як українська сторона мала б відреагувати на інформацію про те, що президент США Дональд Трамп начебто в кулуарах самміту НАТО назвав Крим російським, оскільки там усі говорять російською мовою.

За словами Чубарова, дуже часто репліки і меседжі на зустрічах високого рівня не є остаточно продуманими, дуже часто вони використовують посили, які потребують миттєвої відповіді, а то й відсічі.

У цій ситуації Україна мала б негайно виступити із офіційною заявою, в якій би пояснила причини мовної ситуації в Криму в контексті його незаконної анексії. Зокрема, акцентувавши, що штучно створена російськомовність Криму зумовлена тим, що упродовж декількох століть Російська Імперія, а потім Радянський Союз проводили політику придушення корінного народу Криму — кримських татар, витісняючи їхню мову і культуру, проводячи насильницькі депортації і заміщення населення півострова. Таким чином в Криму сформувалася більшість російськомовного населення, і цю ситуацію Росія використала як привід для анексії півострова.

При цьому, наголошує Рефат Чубаров, Україні слід було б акцентувати, що корінний народ Криму хоче самовизначення лише у складі України. І саме врахування бажання корінного народу відповідає міжнародним нормам. Таким чином, до світового співтовариства і в цьому випадку конкретно до Трампа була б донесена реальна картина нинішньої ситуації в Криму.

— Позиція української держави має виходити з того "Ви кажете, що там всі говорять російською мовою? Так, але це сталося внаслідок того, що століттями витісняли корінний народ. І сьогодні в Криму живуть кримські татари, їх 13%, але це є наслідок російської імперської політики. І ми маємо говорити про статус Криму, виходячи з права корінного народу. А корінний народ Криму хоче самовизначення у складі української держави.

При цьому глава Меджлісу зауважив, що наразі в Україні практично відсутнє законодавство, яке врегульовувало б права корінних народів. Таким чином держава сама себе позбавляє можливості апелювати до світових лідерів і відстоювати свою позицію щодо статусу Криму, спираючись при цьому на національне законодавство у зв’язці із міжнародним правом. Саме тому Україні необхідно активізувати роботу з ухвалення змін до розділу Х Конституції України стосовно статусу АР Крим, а також затвердити закони про статус кримських татар і про статус корінних народів, наголошує Чубаров.

— Українська сторона має миттєво на це відповідати, але відповідати не емоційними підходами, а підходами, які спираються на міжнародне право і в тому числі на ту його частину, яку ми називаємо міжнародне гуманітарне право. Зокрема, Декларацію ООН про права корінних народів. А для цього, щоб сказати це обгрунтовано, треба змінювати законодавство в Україні. Прийняти зміни до Конституції України, ухвалити закон про статус кримськотатарського народу і про корінні народи в Україні, а це кримські татари, караїми, кримчаки. І після цього -  вихід на міжнародну арену зі своїми аргументами, які спираються на національне законодавство, і головне — які спираються на міжнародне право.

При цьому Рефат Чубаров з жалем додав, що українські політики переважно пропускають подібні неоднозначні заяви і не реагують на них.

Раніше глава Меджлісу наголошував, що Україна має якомога швидше ухвалити всі закони для "бійки" за Крим.

QHA