КИЇВ (QHA) -

Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв вважає, що Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд підтримує питання про зняття політичних санкцій з Росії. Про це він заявив в інтерв'ю кореспонденту QHA.

За його словами, Парламентською асамблеєю Ради Європи у листопаді була прийнята резолюція, яка може створити умови для повернення російської делегації в ПАРЄ.

— У ПАРЄ дуже багато депутатів, яким наплювати, що Путін десь розв'язує війну. Європейські депутати хочуть повернути росделегацію з фінансових міркувань. Адже якщо Росії не буде у ПАРЄ, то вона втратить стабільне джерело фінансування. Та й генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд відкрито лобіює повернення росіян, — зазначив Джемілєв.

Лідер кримськотатарського народу розповів про зустріч між президентом України Петром Порошенком і Турбйорном Ягландом, де йшлося про політичні санкції щодо російської делегації у ПАРЄ.

— Я пам'ятаю, як я був присутній на зустрічі Петра Порошенка з Ягландом, під час якої президент відстоював позицію, що не можна пускати країну, яка не виконала вимог жодної резолюції. У свою чергу Янгланд говорив про те, що питання звільнення Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова, яке неодноразово піднімалося на Генасамблеї ООН, вирішене. Тому Європейській асамблеї буде значно легше звільнити політв'язнів Кремля, якщо російські депутати повернуться туди. На що Порошенко відповів, що навряд чи Чийгоз захотів би звільнитися ціною повернення російської делегації у ПАРЄ, — розповів Мустафа Джемілєв.

Схожої думки дотримується і співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова В'ячеслав Голуб, який також вважає, що спроби втиснути російську делегацію в ПАРЄ пояснюються прагматичними інтересами, оскільки Росія офіційно відмовилася платити третю частину свого внеску.

— Якщо РФ не братиме участі у засіданнях, вона не фінансуватиме Парламентську асамблею. Якщо не буде фінансування, ПАРЄ необхідно буде десь додатково його шукати або скорочувати фінансування наявних проектів і робочий персонал. Тому спроби повернути російську делегацію в ПАРЄ триватимуть, до того ж глава Генасамблеї Мікеле Ніколетті був автором резолюції про повернення російської делегації у ПАРЄ, сказав Голуб.

На його думку, питання повернення російської делегації в ПАРЄ буде відтерміноване на деякий час, але в той же час російські лобісти намагатимуться повернути її.

У разі ж, якщо РФ не повернеться до ПАРЄ, їй загрожує виключення з Ради Європи.

У свою чергу Росія заявила про вихід з ЄСПЛ, оскільки вона не бере участі у засіданнях ПАРЄ і не може вибирати суддів.

Якщо РФ не може вибирати суддів, то як вона може визнавати рішення ЄСПЛ, тому вона вважає за можливе вийти з Міжнародного суду. Таким чином, з одного боку Росія шантажує Раду Європи, а з іншого ПАРЄ пробуватиме повернути її назад, щоб повернути статус-кво. Але якщо це не вдасться зробити, то РФ або виключать, або вона сама піде, зазначив В'ячеслав Голуб.

Він також підтвердив, що, вийшовши з ЄСПЛ, Росія не зобов'язана виконувати міжнародні вимоги, оскільки вона вже не є стороною міжнародного договору.

— Росія виправдовує невиконання резолюцій тим, що на неї наклали санкції і позбавили права голосу в ПАРЄ. Хоча її позбавили голосу за те, що вона проводить міжнародну політику, порушуючи правила, а також здійснює протизаконні дії. Однак РФ вважає інакше і починає шантажувати Раду Європи, підвищуючи ставку в цій грі, сказав Голуб.

За його словами, якщо Росія вийде з ЄСПЛ, то це стане великим прецедентом, оскільки європейську правозахисну організацію покине одна з найбільших країн світу.

Росія також може спробувати відновити свої права у ПАРЄ через Комітет міністрів Ради Європи, членом якого вона є.

Нагадаємо, Росія відмовилася платити членські внески до Ради Європи за 2017 рік до відновлення повноважень її делегації у Парламентській Асамблеї Ради Європи. Головуючий на осінній сесії ПАРЄ в.о. президента асамблеї сер Роджер Гейл назвав безпрецедентним викликом відмова РФ платити внески.

Постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба заявляє, що фінансові лобісти трактують відмову Росії платити внески до Ради Європи з метою змусити організацію піти на поступки РФ.

Українська делегація у Парламентській асамблеї Ради Європи хоче, щоб повернення делегації Російської Федерації до сесійної зали Ради Європи було можливим лише після деокупацію Криму і Донбасу.

QHA