КИЇВ (QHA) -

 

Росія може використовувати захоплені на Чорноморському шельфі так звані "вишки Бойка" для моніторингу судноплавства у Чорному морі.

Про це у коментарі QHA повідомив віце-адмірал, колишній командувач ВМС України Сергій Гайдук.

— Росія захопила і націоналізувала "Чорноморнафтогаз", зокрема, "вишки Бойка". За наявною інформацією, на вишках розгорнули радіотехнічне обладнання для висвітлення надводної, підводної та повітряної обстановки. Це дозволить моніторити морське судноплавство і стежити, хто куди йде, з якими вантажами, відстежувати трафіки і морську економічну діяльність України, — вважає Сергій Гайдук.

Він зазначив, що судноплавство у Чорному морі регулюється міжнародним правом.

Гайдук вважає, що через великі ризики Росія не піде на ескалацію конфлікту з Україною у Чорному морі подібно до того, що відбувається в Азовському.

— Статуси Азовського і Чорного морів абсолютно різні. Азовське — внутрішнє море двох країн. На нього поширюється не міжнародне законодавство, а домовленості між двома країнами (Україною та Росією — ред.). Зате у Чорному морі чітко розподілені морські кордони, визначена виняткова економічна зона і континентальний шельф. До чорноморських портів заходять не тільки українські або російські судна, але й безліч кораблів під іншими прапорами. Росія не піде на такі ризики, тому що це виллється у додатковий конфлікт, — зазначив Гайдук.

Раніше командувач Військово-морськими силами України віце-адмірал Ігор Воронченко заявив, що російські військово-морські сили почали цікавитися вантажами кораблів, які направляються до українських чорноморських портів.

— Вони вже проводять опитування, коли судна під нашими прапорами і прапорами інших держав направляються до чорноморських портів. Капітани цих суден мають право не давати чіткі відповіді про характер вантажу і куди вони направляються. Але, на жаль, 90% капітанів дають такі відповіді. Я вважаю, що подальша ескалація і у Чорному морі може бути проведена, — заявив Воронченко.

 

10 жовтня ВМС ЗС України заявили, що Росія перемістила самопідйомну плавучу бурову установку "Петро Годованець" ("Крим–2") на шельфі Чорного моря на відстань 25 миль з Голіцинського до Штормового газового родовища поблизу окупованого Криму.

У "Чорноморнафтогазі" заявили, що Росія перемістила бурову установку всупереч нормам міжнародного права.

Нагадаємо, Росія під час незаконної анексії Криму в 2014 році захопила дві самопідйомні бурові установки "Петро Годованець" і "Україна" (відомі як "вишки Бойка") на Одеському газовому родовищі. Пізніше їх перемістили до територіальних вод РФ. Цей процес відбувався під прикриттям бойових кораблів ЧФ РФ. МЗС України заявив, що таким чином РФ порушила норми міжнародного права.

14 вересня 2016 року Україна ініціювала арбітражне провадження у Гаазі проти Росії, де, серед іншого, розглядалося питання контролю родовищ і незаконного видобутку газу. Київ неодноразово заявляв, що готовий довести в арбітражі, що Москва зухвало порушує суверенні права України користуватися гарантованими правами у своїх морських акваторіях і на континентальному шельфі в прилеглих до Криму морських зонах, включаючи права на природні ресурси континентального шельфу.

Україна вимагає від Російської Федерації припинити порушення своїх прав і компенсувати завдані збитки.

У лютому 2017 року Приморський районний суд Одеси наклав арешт на 4 плавучі бурові установки ("Україна", "Петро Годованець", а також "Сиваш" і "Таврида").

QHA