КИЇВ (QHA) -

Окупувавши Крим і розв'язавши війну на Донбасі, Росія порушила усі десять принципів ОБСЄ, і потрібно змусити її повернутися до виконання цих принципів.

Як передає кореспондент QHA, про це заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров на зустрічі з Верховним комісаром ОБСЄ з питань національних меншин Ламберто Заньєром, яка відбулася сьогодні, 11 вересня. У зустрічі також взяли участь заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров, члени Меджлісу Різа Шевкієв, Ескендер Барієв і радник голови Меджлісу Арсен Жумаділов.

— Ви очолили ОБСЄ у найважчі для нас часи. І саме ОБСЄ у своїх рішеннях заклала певний алгоритм для спілкування з Росією, яка розв'язала війну. Бакинська декларація, ухвалена влітку 2014 року, все назвала своїми іменами. У Бакинській декларації записано, що Росія, порушивши усі міжнародні норми, одночасно порушила всі десять принципів ОБСЄ. І ми маємо змусити її повернутися до цих принципів.

Чубаров підкреслив, що Україна покладає великі надії на інститути ОБСЄ.

— Пане Верховний комісар, ми очікуємо від вас щирих порад, як нам виходити з нинішньої складної ситуації.

Голова Меджлісу також високо оцінив роль Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, проте з жалем констатував, що через деструктивну позицію РФ місія не може у повній мірі виконувати свій мандат. Зокрема, за увесь цей час СММ жодного разу не змогла відвідати окупований Крим.

— Ми дуже цінуємо діяльність Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні. У мандаті місії записано, що вона має діяти на всій території України. Коли ми зустрічаємося з керівником СММ паном послом Ертурулом Апаканом, завжди запитуємо: «Коли поїдемо в Крим?». Але Росія зараз не дозволяє цього.

Зі свого боку Заньєр підкреслив, що питання Криму залишається одним з найважливіших на порядку денному ОБСЄ — тиск на Росію не припинятиметься.

— Щодо статусу Криму, це питання постійно на порядку денному ОБСЄ. Відносно Росії застосовані санкції, і цей тиск зберігається.

Заньєр додав, що стежить за дотриманням прав кримських татар на всій території України. Зокрема, він назвав позитивним відкриття кримськотатарських класів, а також зазначив, що поінформований про законопроект, який має на законодавчому рівні визначити статус кримськотатарського народу.

Верховний комісар ОБСЄ з питань національних меншин також повідомив, що сьогодні зустрічався з послом Апаканом і вони обговорювали подальшу роль СММ ОБСЄ.

Заньєр повідомив, що завтра відвідає Херсон і Херсонську область, щоб оцінити ситуацію з кримськими татарами як у цьому регіоні, так і в окупованому Криму.

Нагадаємо, на відкритті конференції ОБСЄ у Варшаві глава делегації США в ОБСЄ Майкл Козак заявив, що російська агресія проти України суперечить усім принципам Гельсінського заключного акту, оскільки РФ порушила недоторканність кордонів і територіальну цілісність держав. При цьому, Росія також продовжує окупацію 20% території Грузії і підтримує сепаратизм у придністровському регіоні Молдови.

QHA