КИЇВ (QHA) -

Росія вже рік свідомо ухиляється від виконання вимог Міжнародного суду ООН щодо припинення расової дискримінації кримських татар та українців в окупованому Криму, які суд запровадив для забезпечення позову України до РФ.

Про це постійний представник президента України в АР Крим Борис Бабін повідомив агентству QHA, відповідаючи на запитання щодо виконання наказу Міжнародного суду ООН від 19 квітня 2017 року, яким суд зобов’язав Росію скасувати заборону Меджлісу і припинити етнічні утиски в окупованому Криму.

Постійний представник президента в АР Крим нагадав, що на окупованому півострові й досі діє заборона на функціонування Меджлісу і продовжуються утиски української мови.

— Можна упевнено констатувати, що держава-агресор свідомо ухиляється від виконання відповідного наказу Міжнародного суду ООН і в частині відповідних міждержавних позовів, як щодо забезпечення освіти українською та кримськотатарською мовами, так і щодо скасування незаконної заборони Меджлісу кримськотатарського народу.

Борис Бабін зазначив, що за минулий рік було декілька різних спроб примусити Росію виконувати рішення Міжнародного суду, зокрема, навіть у межах національних російських процедур адвокати подавали відповідні позови, однак вони не були розглянуті державою-агресором. Він висловив переконання, що факт ухилення Росії від виконання згаданих запобіжних заходів Міжнародний суд ООН врахує під час оголошення остаточного рішення у справі «Україна проти Росії».

— Думаю, відповідні питання будуть відображені і в актах міжнародних організацій, і в рішеннях Європейського суду з прав людини. І звісно, ми очікуємо на фінальне рішення (Міжнародного суду ООН) за цією справою, яке безумовно це врахує — врахує ухилення Російської Федерації від виконання цього наказу.

Нагадаємо, 19 квітня 2017 року Міжнародний суд ООН за позовом України ввів запобіжні заходи щодо Росії за порушення Конвенції про расову дискримінацію для захисту національних меншин в анексованому Криму. Зокрема, Суд зобов'язав Росію утриматися від переслідувань кримських татар, від обмежень щодо кримських татар на представництво власних інтересів, у тому числі скасувати заборону на діяльність Меджлісу, та забезпечити поновлення повноцінної освіти українською мовою в Криму, а також не допускати обмежень щодо функціонування української мови.

Довідково. 16 січня 2017 року Україна подала до Міжнародного суду ООН (Гаага, Нідерланди) позов з метою притягти Російську Федерацію до відповідальності за порушення Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію усіх форм расової дискримінації. До матеріалів справи потрапили катастрофа малайзійського Боїнга, обстріли житлових кварталів Маріуполя, Краматорська, Волновахи, теракти у Харкові та інших українських містах. Окремо були винесені питання, що стосуються порушень прав кримських татар і українців в окупованому Криму. 

На початку березня 2017 року, Міжнародний суд ООН провів відкриті слухання за позовом України до Росії про застосування запобіжних заходів проти РФ у зв'язку із запитом Києва. А 19 квітня минулого року суд погодився на введення обмежувальних заходів стосовно Росії за порушення Конвенції про расову дискримінацію для захисту національних меншин в анексованому Криму. Водночас Росія не виконала ці вимоги, незважаючи на постійні заклики з боку української та міжнародної спільноти. До 12 червня 2018 року Україна повинна подати письмовий меморандум у справі «Україна проти Росії» до Міжнародного суду ООН. Наразі документ готується відповідними українськими органами.

QHA