КИЇВ (QHA) -

Чимало українських та іноземних політиків говорять про те, що Мінські угоди себе вичерпали, тому потрібен новий формат переговорів, який вже називають «другим будапештським». До нового формату також схиляється і держсекретар США Рекс Тіллерсон, який зазначив, що є ймовірність створення нової домовленості щодо врегулювання ситуації на Донбасі, яка може принципово відрізнятися від «Мінська».

Для України новий формат очевидно вигідний, але без ілюзій: жоден формат неможливий, якщо Росія не дасть на нього згоди. Головне зараз — рухатися у правильному напрямку. І відмова від «нормандського» формату, в якому агресор не названий агресором, на користь будь-якого іншого може принести свої плоди.

Можливості нового формату переговорів кореспондент QHA попросив прокоментувати двох народних депутатів — Борислава Березу і Сергія Рудика.

Позафракційний народний депутат України Борислав Береза ​​зазначив, що якщо новий формат дозволить повернути додому українців, які зараз перебувають у заручниках або у полоні в Росії, якщо українці перестануть гинути від куль і «Градів» то чому б і ні?

Я вірю, що подібний формат буде ефективнішим. У те, що з Мінським форматом це можливо  я не вірю. Я дуже часто спілкуюся з нашими американськими друзями і британськими колегами, які справді мають проукраїнську позицію, і вона жорсткіша, ніж у Франції та Німеччині. Ми дуже вдячні цим країнам за підтримку, але ми хочемо, щоб Крим став знову українським, а на Донбасі зупинили війну, яка вбиває українців, сказав він.

Також він нагадав вчорашні слова президента, який під час виступу у ВРУ заявив, що найближчим часом повернути Крим не вдасться, але завдяки санкціям і тиску на Росію Україні це все ж таки вдасться.

У свою чергу народний депутат України від фракції «Блок Петра Порошенка» Сергій Рудик не вірить ні в який формат, починаючи з Будапештського, вважаючи це швидше популізмом, ніж реальним виходом із ситуації.

Я вважаю, що це чистий популізм. Це треба було робити з самого початку. Якби Америка, Великобританія та інші держави-гаранти я вже про Росію не кажу хотіли його дотримуватися, то вони б це зробили і не треба було б вигадувати Мінські угоди. Але, на жаль, це той випадок, коли людям свідомо повідомляють нереалістичну інформацію, підігріваючи маси на незнанні ситуації, особливо у сільській місцевості,  з жалем прокомментував нардеп.

На його думку, обманюють народ не тільки народні депутати, а й великі держави, незважаючи на взяті зобов'язання.

Ми вже не гравці. Я пам'ятаю 90-і роки, коли американські посольства чинили неофіційний тиск на кандидатів, які хотіли отримати американські візи. Тоді 9 з 10 номінантів завертали, використовуючи це як додатковий інструмент тиску на Україну, яка мала позбутися свого ядерного потенціалу. Я розумію логіку США і Великобританії вони не знали, який режим буде у Києві на початку 90-х, чи будемо ми аналогом Білорусі, чи станемо демократичною країною. Те, що ми маємо на сьогодні,  це не найгірший варіант для наших союзників. Але в результаті ми змушені переконувати і просити наших союзників надати нам летальну зброю або фінансову допомогу. І якби ми тоді не віддали ядерну зброю, то нам зараз було б легше,  наголосив Рудик.

Зазначимо, що Будапештський меморандум (меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї) міжнародна угода, укладена 5 грудня 1994 року між Україною, США, Росією та Великобританією про неядерний статус України.

У МЗС України неодноразово заявляли, що Росія ігнорує положення статуту ООН і не дотримується своїх зобов'язань за Будапештським меморандумом. У той же час в МЗС РФ заявляють, що країна не порушує Будапештський меморандум.

ФОТО: інтернет

QHA