БРЮССЕЛЬ (QHA) -

Україна виконала всі вимоги ЄС для надання їй безвізового режиму і зараз справа виключно за розробкою механізму призупинення безвізового режиму для третіх країн, який ведеться структурами ЄС, сказав президент Європейської Ради Дональд Туск на спільній прес-конференції з президентом України Петром Порошенком, головою Європейського парламенту Мартіном Шульцем і президентом Європейської комісії Жан-Клодом Юнкером за підсумками 18-го саміту Україна-ЄС у четвер у Брюсселі.

Однак Київ сьогодні не отримав довгоочікуваний безвіз. Сторони підписали низку двосторонніх документів, зокрема Меморандум про взаєморозуміння зі стратегічного енергетичного партнерства між Україною, ЄС та Європейською спільнотою з атомної енергії. Документ розширює співпрацю сторін щодо зміцнення енергетичної безпеки, забезпечує повну інтеграцію енергетичних ринків України та ЄС.

Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе та комісар ЄС з питань європейської політики сусідства і переговорів з розширення Йоганесс Хан підписали Угоду про фінансування заходу "Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні".

Загальний бюджет впровадження ініціативи, за даними Адміністрації президента України, складає 16 млн 340 тис євро, з яких внесок з боку ЄС становить 15 млн євро, співфінансування МЗС Данії — 1 млн 340 тис євро.

Кошти ЄС будуть спрямовані на посилення можливостей органів державної влади, відповідальних за боротьбу з корупцією Національного антикорупційного бюро України, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів, а також забезпечення доброчесності працівників інших установ і органів юстиції.

У зверненні до української делегації і журналістів Туск високо оцінив результати реформ в Україні і висловив сподівання на продовження антиросійських санкцій до засідання Ради ЄС у грудні. Показово, що прес-конференцію щодо підсумків саміту він почав українською мовою.

— Я вражений рішучістю і терпінням українського народу в боротьбі за територіальну цілісність і суверенітет своєї країни... У вас тут багато друзів, ми не залишимо вас, цитує Дональда Туска "Європейська правда".

Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер закликав скасувати візи для України на рівні країн-членів ЄС. При цьому він наголосив, що "подальші затримки неприпустимі".

Необхідно надати візову лібералізацію для України до кінця року. Не може бути жодних виправдань, не може бути жодних зволікань,  підсумував Юнкер.

Я сподіваюся, і це більше ніж надія, що санкції будуть продовжені ще до саміту ЄС у грудні, сказав Дональд Туск і наголосив, що санкції пов'язані з виконанням Мінських угод, і в цьому позиція ЄС незмінна.

Джерела "Європейської правди" стверджують, що на закритих переговорах Юнкер також був радикальним у висловлюваннях, пояснюючи, що ЄС втрачає довіру через виборчу «безвізову політику».

Енергетичне майбутнє і ліс в обмін на транш

Україна та ЄС вчора підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці у сфері енергетики. Церемонія підписання відбулася на саміті Україна-ЄС у Брюсселі. Меморандум закріплює стратегічну роль України як країни-транзитера. Віце-прем'єр з питань євроінтеграції Іванна Климпуш Цинцадзе у бесіді з журналістами пояснила, що меморандум є дійсним 10 років.

Він (меморандум, ред.) покриває різні енергетичні сфери, такі як атомна, вугільна, газова і передбачає розробку плану конкретних дій з точки зору наших відносин з Європейським Союзом, зазначила вона.

Крім того, Україна скасувала заборону на експорт необробленої деревини (лісу-кругляка, ред.).

Радий чути, що президент України не збирається впроваджувати законодавство щодо введення заборони на експорт деревини. Це була умова, яку ми висунули. Ми висловлювали побажання, очікування, і як я розумію, це буде зроблено в наступні кілька тижнів. Це дозволить надати нам останній транш на суму 600 млн євро, який ми обіцяли Україні у рамках фінансової допомоги, повідомив Жан-Клод Юнкер за результатами саміту Україна-ЄС в Брюсселі.

Угорщина кличе в гості

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив про скасування національних угорських віз для українців. Український прем'єр Володимир Гройсман у своєму Twitter-акаунті радісно відреагував на цю ініціативу, написавши: «Вітаю!».

У той же час остаточне рішення про дозвіл перетнути кордони приймається прикордонною службою, яка може перевірити мету поїздки, дотримання правил в'їзду і наявність фінансових засобів.

Але для туристичних поїздок в Угорщину необхідно буде оформляти шенгенську візу і платити за неї відповідну суму.

Національні візи видаються для навчання в університеті, відряджень, трудової діяльності, участі у спортивних і культурних заходах, возз'єднання сім'ї чітко для однієї держави.

ФОТО: Reuters

QHA