КИЇВ (QHA) -

Сьогодні Верховна Рада прийняла за основу законопроект про Антикорупційний суд, який до парламенту подав президент Петро Порошенко. Думки з приводу законопроекту серед експертів, українських і міжнародних політиків розділилися. Одні вважають його прийнятним, інші — критикують.

QHA запитало у депутатів, які голосували за законопроект, що вони думають про Антикорупційний суд і його майбутнє в Україні.

Альтернативи не було

Лідер партії «Народний контроль» Дмитро Добродомов говорить про те, що законопроект не можна назвати ідеальним, але альтернативи в Україні на сьогодні немає. При цьому політик наголошує, що для того, щоб Антикорупційний суд запрацював, до нього варто внести кілька поправок.

— Я закликав колег з комісії, незважаючи на їхню політичну позицію, об'єднатися навколо правок і подати їх разом. Ми готуємо три ключові правки, які стосуються незалежності суду, юрисдикції та підходу до вибору суддів. Тут важлива і спільна підтримка суспільства та міжнародних партнерів. Я сподіваюся, що ми дотиснемо і отримаємо в підсумку незалежний Антикорупційний суд, зазначив Добродомов.

Про необхідність внесення правок для роботи ВАС говорить і депутат Юрій Дерев'янко, який голосував «за» президентський законопроект.

— Цей законопроект неідеальний, і президент намагається протягнути його під себе. Я голосував «за», щоб не гальмувати процес створення Антикорупційного суду, адже йшов час, коли президент мав відкликати і перевнести його разом із рекомендаціями партнерів. Тепер ми повинні виправити цю помилку в другому читанні і не дати зробити черговий кишеньковий суд. Для цього нам треба внести поправки, які зроблять Антикорупційний суд ефективним, дієвим, і щоб він не був завалений непотрібними справами, які не мають до нього відношення,  наголосив він.

При цьому Дерев'янко каже про те, що міжнародним партнерам треба дати право вето для обмеження корупційних суддів, чия репутація викликає недовіру.

— У нас виклик: чи ми створюємо реальний суд, чи далі імітуємо реформу, як у випадку з Верховним судом. Нам треба докласти багатьох зусиль для цього. Ми вітаємо те, що міжнародні партнери займають жорстку позицію з приводу суду, але було б краще, якби вони почали розглядати питання введення персональних санкцій проти топ-корупціонерів, які перебувають при владі і причетні не тільки до корупції, а й до гальмування процесу побудови вертикалі незалежних антикорупційних органів, підсумував політик.

Боротьба тільки починається

Депутат із партії «Свобода» Андрій Іллєнко, коментуючи прийняття законопроекту в Раді, говорить, що боротьба за незалежний Антикорупційний суд тільки почалася.

— Звичайно, це рішення було очікуваним, але боротьба тільки починається, адже в законопроекті є істотні недоліки. Якщо їх не виправити, то до другого читання він так і залишиться бутафорією. Добре, що процес зрушився з мертвої точки, але з іншого боку, у нас є сумніви з приводу швидкого розгляду його у другому читанні, зазначив Іллєнко.

Альона Шкрум з БЮТ каже, що голосування стало для неї справжньою дилемою, адже вона не вірить, що незалежний Антикорупційний суд може бути створений за допомогою законопроекту Порошенка.

— Це буде не суд, а імітація, яка буде черговим ручним органом для президента, і не стосуватиметься його і його команди. Але не голосувати «за» в першому читанні було б неправильно, адже президент сказав, що не буде перевносити закон. Ми голосували, щоб дати шанс цьому інституту. У другому читанні ми будемо допрацьовувати законопроект, і якщо правки не будуть прийняті, то голосувати не будемо, — наголосила Шкрум.

За її словами, суспільство сьогодні потребує створення органу, якому можна буде довіряти, адже судам українці не вірять.

Боролися більше року

Радий голосуванню за законопроект депутат з партії «Самопоміч» Єгор Соболєв, який вважає, що нарешті в Україні з'явиться орган, що карає топ-корупціонерів.

Ми більше року боролися за це рішення. Закон створює незалежний Антикорупційний суд. Тепер ми повинні сфокусувати його на справах тільки топ-чиновників і дати нашим міжнародним партнерам право вето щодо корумпованих суддів, які обов'язково туди (до Антикорупційного суду,  ред.) полізуть. Це шанс створити для України правосуддя, шанс цивілізовано ліквідувати корупцію, зокрема і в судах. Дати людям відчуття, що той, хто краде багато грошей, буде покараний, зазначає Соболєв.

Раніше QHA повідомляло, що експерт розповів про особливості функціонування майбутнього Антикорупційного суду.

QHA