КИЇВ (QHA) -

Як ми вже повідомляли, у вівторок 20 червня, відразу після закінчення зустрічі лідерів двох країн, Петро Порошенко провів брифінг для преси, на якому він, зокрема, зазначив:

— Пройшла повноцінна, дуже детальна зустріч з президентом США Дональдом Трампом. Ми отримали тверду підтримку з боку Сполучених Штатів і з приводу суверенітету, територіальної цілісності та незалежності нашої держави, а також у справі продовження реформ в Україні.

Нагадаємо, що на зустрічі двох лідерів в Овальному кабінеті Білого дому також були присутні посол України у США Валерій Чалий, глава МЗС України Павло Клімкін, посол США в Україні Міла Йованович і віце-президент США Майкл Пенс.

До цього глава української держави провів кілька консультативних зустрічей з керівниками різних відомств США, але про це — трохи нижче.

Відзначимо також той факт, що за тиждень до візиту Порошенка до США там побував спікер українського парламенту Андрій Парубій, який також провів низку важливих зустрічей і консультацій.

Оскільки Порошенко — міжнародник за освітою (закінчив столичний КІМВ), можна, звичайно, шукати у його словах сліди дипломатичного етикету або навіть спробу видати бажане за дійсне. Однак слова президента про «всеосяжну підтримку», сказані після дебютного безпосереднього контакту з новим керівництвом США (до цього Порошенко і Трамп спілкувалися лише по телефону), можна трактувати і як своєрідну заявку на дорожню карту майбутньої співпраці між двома країнами.

Проте візит Порошенко до Америки викликав низку критичних та уїдливих оцінок, причому як з боку російських і «ватних» ЗМІ, так і у частині вітчизняних політиків, експертів і блогерів.

Цілком можливо, що деяке розчарування пояснюється ажіотажем, що тривав півроку, який на всьому пострадянському просторі викликав своєрідне віртуально-дипломатичне змагання: з ким Трамп зустрінеться раніше — з Путіним чи з Порошенком? Багато хто чекав якихось сенсацій, але їх не було. Була нормальна атмосфера взаємної зацікавленості та першого міжособистісного контакту. Про що ж говорив український президент у Вашингтоні?

Значна частина зустрічей Петра Порошенка під час візиту до США була присвячена питанням безпеки та військового співробітництва. Держсекретар Рекс Тіллерсон під час розмови з українським президентом підтвердив готовність США сприяти мирному врегулюванню ситуації на Донбасі. Важливо, що сторони обговорили шляхи надання Україні оборонної зброї. Тіллерсон підтвердив збереження санкцій проти Росії до повного відновлення суверенітету і територіальної цілісності України.

Запевнення у підтримці України, її суверенітету і територіальної цілісності Порошенко отримав і від міністра оборони США Джеймса Меттіса.

Крім того, Петро Порошенко зустрівся з представниками економічного блоку Сполучених Штатів, зокрема, міністром енергетики Ріком Перрі. Обговорили не тільки спільні проекти в атомній енергетиці та можливість поставок скрапленого газу з США — важливо, що сторони підтвердили єдину позицію щодо загрози проекту «Північний потік-2» для безпеки як України, так і Європи.

Відзначимо і той факт, що Петро Порошенко зустрівся з керівниками міжнародних фінансових інститутів — МВФ і Світового банку. На зустрічі з директором-розпорядником МВФ Крістін Лагард було обговорено стан впровадження структурних реформ в Україні та заходи, які повинні бути реалізовані найближчим часом. Зокрема, український президент розповів про результати обговорення проекту пенсійної реформи.

На зустрічі з президентом групи Світового банку Джим Йонг Кімом Порошенко розповів про досягнення макроекономічної стабільності та обнадійливу тенденцію до зростання економіки України. Співрозмовники приділили особливу увагу питанню більш активного залучення іноземних інвестицій в економіку України.

Які ж перші підсумки візиту Петра Порошенка до США і його зустрічі з Дональдом Трампом і як виглядає перспектива подальших українсько-американських відносин?

Кореспондент QHA отримав ексклюзивний коментар щодо цих питань у справжнього професіонала у сфері дипломатії — міністра закордонних справ України у 2007-2009 роках, керівника українського Центру дослідження Росії Володимира Огризка.

QHA: Володимире Станіславовичу, які Ваші загальні враження від поїздки Петра Порошенка за океан?

Володимир Огризко: Я вважаю, що візит був надзвичайно успішним. Напередодні чимало оглядачів — або не зовсім адекватних, або тих, хто просто сидить на російському постачанні, — стверджували, що це буде візит на п'ять хвилин для протокольного потиску руки і декількох хвилин для фотосесії. Насправді відбулася повноцінна розмова, обговорення ключових питань українсько-американських відносин і проблем глобального характеру, чіткі домовленості про подальшу співпрацю.

Спілкування з американським колегою у Петра Порошенка було підкріплено деталізацією нашої співпраці вже в особистих його бесідах з віце-президентом Пенсом, керівником Держдепу, шефом Пентагону, керівником енергетичного департаменту. Одним словом, була повноцінна програма візиту глави держави до зарубіжної країни (а я був не на одному такому заході), і це — стовідсотковий результат.

Звичайно, зараз ще рано говорити про якісь конкретні підсумки, потрібно ще отримати додаткову інформацію, але в політичному аспекті це безумовний плюс, оскільки перед зустріччю Трампа з Путіним на полях гамбурзького саміту G20 нам важливо було, щоб керівник США отримав інформацію про те, що відбувається на сході України, що називається, з перших рук.

До речі, якщо ви дивилися відеозвіт про зустріч, на відміну від прикладів нерукопотискання лідерів деяких країн на окремих міжнародних самітах, вчорашнє вітання між президентами в Білому домі було щирим і емоційно забарвленим. І це — явно позитивний момент.

QHA: Але у Мережі чимало скепсису щодо співпраці між Україною та США у військовій галузі. Причому скепсис цей адресований не тільки Порошенку, а й спікеру Парубію, що побував у Вашингтоні напередодні та намагався отримати летальну зброю.

В. О.: Давайте будемо адекватно оцінювати ситуацію. Будь візит — це початок процесу, початок майбутніх консультацій і переговорів, за підсумками яких ми можемо розраховувати отримати конкретний результат у майбутньому. І уявляти собі, що ти приїхав за кордон, і тобі відразу дали валізу з танковою дивізією — на це можуть розраховувати лише фантазери, але в реальній політиці такого ніколи не було і не буде.

І те, що з'єдналися візит Парубія і візит Порошенка, а також те, що вони були додатково посилені контактами на громадському і бізнесовому рівні, — хороший фон до майбутньої можливої ​​зустрічі Путіна і Трампа на полях гамбурзького саміту «Великої двадцятки».

QHA: Напередодні візиту Порошенка в мас-медіа висувалося багато гіпотез про зміну формату врегулювання на Донбасі — з нормандського на женевський. Дехто цілком логічно пропонував задіяти потенціал так званого будапештського формату, створеного з числа лідерів країн, які підписали Будапештський меморандум про гарантії територіальної цілісності України в обмін за нашу відмову від володіння ядерною зброєю...

В. О.: Я не раз говорив і знову повторю свою стару тезу: мене особисто назва формату цікавить в останню чергу, набагато важливіше — результат, який можуть отримати наші переговорники в справі міжнародного тиску на російського агресора. І за результатами останніх українсько-американських контактів можна констатувати, що ми маємо хороші передумови для активізації мирного процесу, у тому числі за допомогою більш активного залучення в якості сторони переговорів Сполучених Штатів. Хоча зрозуміло, що США незримо присутні у всіх процесах такого роду, але в майбутньому їх участь може стати більш рельєфною, так само, як і інших важливих геополітичних гравців, у тому числі і нових — Еммануеля Макрона, який переміг у Франції на президентських і парламентських виборах.

Словом, ми поступово, але впевненим кроком йдемо до того, щоб сформувати те, що неофіційно можна буде назвати антипутінським фронтом протидії російській агресії. І якщо він буде потужним, сильним і добре скоординованим, тоді можна буде констатувати, що результат у нас буде дуже успішним і швидким. Тому минулий візит можна розглядати як один із елементів координації дій міжнародного співтовариства в боротьбі з російською агресією.

Олександр Воронін

ФОТО: інтернет

QHA