КИЇВ (QHA) -

Відповіді на ці питання спробували знайти учасники спільної прес-конференції на тему «Крим. Три роки окупації» — член Меджлісу кримськотатарського народу, директор інформагентства QHA Гаяна Юксель та екс-депутат Державної Думи РФ Ілля Пономарьов, який був змушений залишити Росію через свою активну опозиційну діяльність.

За спостереженнями Іллі Пономарьова, на міжнародній арені зараз починає домінувати пропозиція «обміну» Донбасу на Крим. Такі одіозні заяви лунають і від деяких українських політиків, які просто ретранслюють позицію Кремля.

— Я вважаю, що, звісно, провідна роль має належати Україні саме вона повинна говорити про конкретний і реальний мирний план. Мінські угоди взагалі нічого про Крим не говорять. Це означає, що стосовно Криму прийнята така фігура мовчання. В такому випадку міжнародна спільнота, виходячи з позиції як Росії, так і України, цілком готова йти на такий сценарій, як це було з країнами Балтії: окупована територія, тому ми нічого там не робимо і, відповідно, через це не сваримося, зазначив Пономарьов.

На думку екс-депутата Держдуми РФ, для України вкрай важливо зараз зайняти чітку та однозначну позицію в питаннях політичного врегулювання цієї ситуації.

Гаяна Юксель у свою чергу наголосила, що повернення Криму до складу України має відбутися виключно мирним шляхом.

В принципі ця думка досить поширена: повернення Криму військовим шляхом неможливе. А неможливе воно не тільки через відносну слабкість України у порівнянні із північним сусідом, але і тому, що першими, хто потрапить під удар, стануть кримські татари. Вихід тільки у тиску міжнародної спіьноти на агресора. У цьому контексті позиція України зрозуміла, але ми, на жаль, недопрацьовуємо у багатьох напрямках.

Відповідаючи на запитання про можливість правового повернення Криму до складу України, Ілля Пономарьов висловив думку, що ця проблема почне вирішуватися лише після приходу до влади в Росії опозиційних сил, у середовищі яких, втім, також є різні бачення цієї ситуації.

— Більшість говорить про проведення повторного референдуму. Там уже починають різнитися в тому, як його проводити і ким. Я вважаю, що без того, щоб запитати людей, які живуть у Криму, нічого зробити не вийде... Розумієте, нова влада в Росії, що стане біля керма, не почуватиметься стабільно. Простим розчерком пера не вийде передати Крим. Це ж глобальне питання... сказав Пономарьов.

Заперечуючи, Гаяна Юксель звернула увагу на той факт, що проведення повторного референдуму в нинішніх умовах не відобразить реальної ситуації у Криму.

— Пасіонарне проукраїнське ядро ​​на території півострова зараз не знаходиться. Всі ми розуміємо, що ця активна більшість було насильницьким шляхом видавлена з Криму. Крім того, Росія зараз проводить цілеспрямовану асиміляцію і заселення півострова своїм населенням. Навіть якщо припустити, що буде проведено повторний референдум, то для подібної події необхідно повернути все до попереднього стану, яким воно було до 2014 року.

Член Меджлісу наголосила, що шлях референдуму є тупиковим, оскільки подібних процедур немає у законодавстві ані Російської Федерації, ані України.

Два спікери зійшлися на тому, що рішення конфлікту лежить тільки у дипломатичній площині.

Перший крок Ілля Пономарьов бачить у дипломатичних переговорах про процедуру самих переговорів, яка була б прийнята парламентами обох країн. Другим кроком, на його думку, має бути повна демілітаризація півострова з виведенням усього військового і силового контингенту Росії. Подальша ситуація має розвиватися зі встановлення спільної тимчасової адміністрації, яка була б визнана обома сторонами. Тільки ву такій ситуації, коли жодна зі сторін не буде мати переваги, на думку російського опозиціонера, міг би бути проведений плебісцит.

У зв'язку з цим мова також ішла про те, наскільки важливо зараз Україні вести інформаційну роботу із жителями окупованого півострова.

QHA