КИЇВ (QHA) -

 

Низка країн виступила проти призначення керівником Інтерполу генерал-майора російської поліції Олександра Прокопчука.

Голова Міністерства закордонних справ (МЗС) Литви Еймутіс Місюнас заявив, що якщо це станеться, "Інтерпол стане політизованим знаряддям режимної розправи", передає ru.delfi.

— Ми бачимо, що й раніше у Росії були спроби використовувати міжнародні ордери на арешт і можливості Інтерполу для розправи з активістами громадянського і демократичного суспільства Росії і з литовськими посадовими особами, — зазначив Місюнас.

 

Сейм Литви ухвалив резолюцію, де повідомляється, що країна розгляне питання виходу з Інтерполу, якщо Прокопчук стане її головою.

— Якщо керівником Інтерполу оберуть Прокопчука, тобто, кандидата держави-члена, який постійно зловживає системою Інтерполу і користується нею як інструментом політичного тиску і переслідування, а не як правовим інструментом, і висуває посадову особу, яка сама зробила внесок у маніпуляцію системою, то буде завдано величезного удару по репутації і правовому нейтралітету цієї організації, після якого буде важко відновитися, — йдеться у документі.

 

Сенатори США також заявили, що обрання Прокопчука головою Інтерполу підірве моральний авторитет організації і дозволить використовувати її у злочинних цілях.

Так, члени Гельсінської комісії США (Комісія з безпеки і співробітництва у Європі), сенатори-демократи Джин Шахін і Кріс Кунс, республіканці Роджер Уікер і Марко Рубіо опублікували спільну заяву, в якій закликали виступити проти кандидатури Прокопчука адміністрацію президента США і членів Генасамблеї Інтерполу.

— Росія регулярно зловживає Інтерполом з метою зведення рахунків і переслідування політичних опонентів, дисидентів і журналістів. Олександр Прокопчук особисто брав участь в цій стратегії залякування, яка у кінцевому рахунку прагне послабити демократичні інститути і ще більше зміцнити авторитарний режим Путіна, — відзначили сенатори.

 

Обрання Прокопчука головою організації зміцнить здатність Кремля переслідувати критиків, які живуть за межами Росії, і допоможе іншим авторитарним режимам робити те ж саме.

— Ми закликаємо усіх 192 членів виступити на захист морального авторитету Інтерполу як законного міжнародного правоохоронного механізму і голосувати проти пана Прокопчука. Ми продовжуємо закликати нашу Адміністрацію використовувати свій голос, мандат і вплив, щоб гарантувати, що Інтерпол більше не може бути використаний Путіним та іншими диктаторами у їхніх злочинних цілях, — йдеться у заяві.

 

Британський фінансист Вільям Браудер, який ініціював ухвалення "Глобального закону Магнітського", закликав міжнародне співтовариство не допустити цього, передає "Голос Америки".

За його словами, "якщо дозволити, щоб Інтерполом командував один з найбільш кримінальних диктаторів на планеті, це буде служити інтересам Кремля".

 

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров закликав не допустити обрання головою Інтерполу генерал-майора МВС Росії Олександра Прокопчука. Обрання представника Росії головою Інтерполу перетворить організацію на інструмент придушення прав людини, зазначив він. У Меджлісі додали, що російський кандидат зруйнує базові принципи організації.

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков під час 87-ї сесії Генеральної Асамблеї Інтерполу заявив: якщо головою Інтерполу оберуть представника Росії, Україна розгляне можливість припинення членства в організації.

56-річний генерал-майор МВС Росії Олександр Прокопчук, який претендує на посаду голови організації, з 2011 року був начальником Національного центрального бюро Інтерполу МВС Росії. З листопада 2016 року він обіймає посаду віце-президента Інтерполу.

У МЗС України прокоментували родинні зв'язки російського кандидата на пост голови Інтерполу Олександра Прокопчука з постпредом України при ОБСЄ Ігорем Прокопчуком. Те, що український дипломат є молодшим братом Олександра Прокопчука, не впливає на його роботу і не шкодить національним інтересам України, підкреслив заступник голови МЗС України Сергій Кислиця.

За його словами, ці родинні зв'язки мають більше хвилювати російське ФСБ.

 

Джерело: ru.delfi, Голос Америки

QHA