КИЇВ (QHA) -

 

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) за підсумками розгляду кримського позову України проти Росії може зобов'язати РФ виплатити компенсації жертвам репресій.

Про це в інтерв'ю "Українській правді" повідомила суддя ЄСПЛ Ганна Юдківська.

— В принципі, компенсація можлива: у 2014 році було рішення у справі "Кіпр проти Туреччини", де Суд розглядав питання, чи передбачають міждержавні справи компенсацію так само, як і скарги громадянина проти держави. І Суд прийшов до висновку, що так, передбачають. Але у справі "Україна проти Росії" ми ще не дійшли до стадії, коли обговорюється фінансова компенсація. Звичайно, це не будуть гроші в бюджет держави — ці гроші держава, умовно кажучи, має розподілити між постраждалими: адже вони присуджуються не для того, щоб компенсувати державі порушення її прав. Їх повинні отримати окремі жертви порушень.

Вона також зазначила, що ЄСПЛ винесе рішення по першому позову України проти Росії через рік після першого слухання справи — в лютому 2020 року.

— Вже визначено дату першого слухання у справі "Україна проти Росії — 1". Воно відбудеться 27 лютого 2019 року. Зазвичай процедура така: Суд проводить комунікацію з урядами обох держав. Після цього відбувається розгляд справи, це — перше слухання. Далі Суд (у нас це Велика палата) формує попередній висновок з принципових питань — є порушення чи ні. Йде процес підготовки рішення, і Велика палата збирається знову, на друге слухання, де вже розглядає проект самого рішення і голосує остаточно. У всіх справах, які розглядає Велика палата, період між першим і другим слуханнями — приблизно рік. Тому можна розраховувати, що і по кримській справі "Україна проти Росії" за рік буде рішення суду, принаймні, щодо його прийнятності та суті.

 

З 2014 року Україна подала до ЄСПЛ 5 позовів проти Росії за незаконну анексію Криму і агресію на Донбасі: перша (лютий —вересень 2014 року) і друга (осінь 2014 — літо 2015) «кримські» справи — за порушення прав людини під час анексії і в ході окупації Криму; перша і друга справи за порушення прав людини під час здійснення агресії на Донбасі, а також справа про незаконний вивіз Росією українських дітей-сиріт і дітей-інвалідів з непідконтрольних уряду територій Донбасу в 2014 році.

27 червня 2018 року клопотанням української сторони ЄСПЛ об'єднав провадження за міждержавними заявами України проти Росії в два великих провадження: по Криму і Донбасу. Таким чином, замість п'яти справ України проти РФ в ЄСПЛ залишилося три, оскільки заява щодо вивезення дітей з Донбасу до РФ залишилася в самостійному провадженні.

 

Джерело: Украинская правда

QHA