КИЇВ (QHA) -

Відомий історик, автор книг про Кримське ханство Гульнара Абдулаєва на своїй сторінці у Facebook розповіла про те, що Росія ще з моменту окупації півострова у XVIII столітті зазіхає на національну спадщину кримських татар — Ханський палац у Бахчисараї.

За її словами, численні реконструкції палацу, що мали місце після російської анексії Криму у 1783 році, завдали йому непоправної шкоди. Бездарні архітектори до невпізнання спотворили будівлю, планування та інтер'єр пам'ятки історії і культури загальносвітового значення.

Історик зазначає, що сумну сторінку реконструкцій палацу відкрив граф Григорій Потьомкін — головний організатор подорожі Катерини II до Криму.

— Не встиг останній кримський хан Шагін Гірай покинути Крим, як Потьомкін вже у 1783 році віддає наказ відремонтувати Ханський палац. Ремонт тривав три роки. Він був довірений випадковим особам, зовсім не досвідченим в особливостях кримської архітектури. У результаті відбулося змішання кримськотатарського та європейського стилів, — написала вона.

Більших спотворень зазнав палац і під час ремонту 1822 — 1831 рр., яким спочатку керував губернський архітектор Іван Колодін. При ньому була розібрана частина будівель у Перському саду, позначених на плані архітектора Гесте, був зафарбований тонкий художній розпис кримськотатарського зодчого і живописця Умера, виявлена ​​при реставрації порівняно нещодавно.

— Роботи Колодіна викликали протести архітекторів і художників, у результаті генерал-губернатор граф М. С. Воронцов призупинив ремонт. Колодін був відсторонений і замість нього призначений архітектор Ельсон, який за свою шестирічну діяльність майже повністю переробив роботу попередника, відновивши там, де це було можливо, колишній вигляд і стиль, — розповіла Гульнара Абдулаєва.

За минулі два століття окупанти намагалися скоротити площу палацового комплексу з 20 до 4 га. Палац знаходився під юрисдикцією царської поліції, а під час Кримської війни 1853-56 рр. у його приміщеннях розмістився госпіталь. Лише у 1917 році, завдяки зусиллям директора Ханського палацу Усеіна Боданінського, який переконав Тимчасовий уряд в необхідності влаштувати тут музей, палац був залишений у спокої.

Історик також опублікувала на своїй сторінці фотографії Ханського палацу, де зараз ведуться так звані реставраційні роботи.

Раніше повідомлялося, що команда кримських адвокатів планує почати юридичну кампанію із захисту Ханського палацу в Бахчисараї.

Юристи захищатимуть культурну спадщину кримських татар від необґрунтованого посягання і мають намір звернутися в ЮНЕСКО.

QHA