КИЇВ (QHA) -

Українське суспільство повинно постійно нагадувати політикам про Крим і Донбас, не дозволяючи в запалі передвиборчих баталій забути про ці ключові питання. Якщо політики відчуватимуть запит суспільства, це не дозволить їм дистанціюватися від дражливих актуальних проблем сьогодення, виходячи з якихось особистих чи політичних інтересів.

Таку думку висловила перший заступник Міністра інформаційної політики Еміне Джапарова, відповідаючи на питання кореспондента QHA про намагання деяких політичних сил уникнути на час виборчих перегонів обговорення питання відновлення українського суверенітету над Кримом.

На думку Джапарової, багато що залежатиме від того, як формуватиметься політичний порядок денний і що буде основою виборчих обіцянок, слоганів тих чи інших політичних партій або людей, які будуть балотуватись на пост президента України. Але, навіть якщо політики намагатимуться уникати дражливих тем, суспільство повинно проявити громадянську активність.

— Я сподіваюсь, що питання Криму не буде виключено (з політичного порядку денного). Ключове навіть не кандидати і політичні програми. Я кажу про українське суспільство. Якщо ми, люди, не дозволимо заплющувати очі на Крим або на війну, то політики завжди триматимуть це в ракурсі свого поля зору.  Тому мені видається, що тут ключовим є український народ і його волевиявлення має визначатися цим запитом знизу, щоб і тема Криму, і тема війни була головною в передвиборчих процесах.

Еміне Джапарова особливо акцентувала на ролі журналістів у підтриманні теми Криму і Донбасу в інформаційному просторі. За її словами, журналісти є провідником між суспільством і політиками, і відповідно, повинні доводити до політиків зацікавленість українських громадян в шляхах деокупації територій та в подальшій їх інтеграції. Так само, ЗМІ мають інформувати суспільство про точку зору різних політичних діячів на майбутнє Криму та Донбасу, особливо тих, хто претендує на найвищі посади в державі. Разом з тим, Джапарова зауважила, що наразі темі Криму і Донбасу в українських ЗМІ приділяється небагато уваги.

— Якщо кожен журналіст щоразу буде запитувати політиків, кандидатів "А що ви плануєте робити з Кримом?", це і є єдина можливість не давати політикам забувати про це. Іншого шляху у відкритих суспільствах немає. А, відповідно, журналісти цей запит отримують через громадські організації, через активістів, волонтерів - через людей, які артикулюють, що важливо для суспільства. Тобто, цей запит має бути знизу. Бо тільки найбільш свідомому, патріотичному політику це може бути не все одно, але правила кухні такі, що коли ця тема триматиметься в фокусі уваги знизу, то й політики реагуватимуть. А ланкою між цим і другим (між суспільством і політикумом) є журналісти.

Еміне Джапарова також додала, що суспільство повинно уважно дослухатись до того, що і як казатимуть про Крим претенденти на депутатство чи президентство під час передвиборчої кампанії. І чи говоритимуть про Крим взагалі. На її думку, показовим може стати навіть намагання кандидата відмовчуватись і уникати теми відновлення українського суверенітету над півостровом.

— Якщо сьогодні кандидати уникатимуть питання відновлення суверенітету України в Криму, то, напевно, ми можемо робити висновки про кандидатів, акцентує Джепарова.

Раніше глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров розповів, кому українці віддадуть перевагу в якості президента України.

QHA