Світ за тиждень: Хіматака в Сирії, "Азійський Давос" і зміни у Deutsche Bank
QHA (КИЕВ) -

7 квітня

Індія погодилася побудувати залізницю в столицю Непалу, Катманду, а також відкрити внутрішні водні шляхи для Гімалайського регіону, намагаючись таким чином запобігти поширенню китайського впливу. Індія та Китай мають низку спірних територій у Гімалаях. У серпні минулого року справа ледь не дійшла до відкритого конфлікту і протистояння тут буде продовжуватися.

8 квітня

8-11 квітня на китайському острові Хайнань відбувся Азійський Давос —Боаоський азійський форум. Тема форуму: Відкрита та іноваційна Азія. Найголовніше — промова Сі Цзіньпіня, в якій він заявив про відкриття внутрішнього ринку Китаю. Окрім того, глава Народного банку Китаю І Ган презентував низку заходів, спрямованих на лібералізацію економіки КНР. Зокрема, частка іноземного капіталу в кредитних організаціях і в страхових компаніях тепер не буде обмежуватися. Також, Китай збирається налагодити зв'язок між фондовими ринками Шанхая і Лондона. І Ган заявив, що Китай не збирається девальвувати юань як контрзахід американської торгової війни.

У Сирійському місті Дума під час бойових дій було здійснено хімічну атаку. Загинуло більше 150 і було госпіталізовано близько 1 тис чоловік. В атаці звинувачуються сили Асада та Росія. 11 квітня США пригрозили нанести удар по об’єктах у САР щоб покарати режим Асада і зібрали для цього міжнародну коаліцію за участі Франції, Великобританії, Саудівської Аравії та низки інших країн. З цього приводу декілька разів збирався Радбез ООН, але без результатів — РФ та США взаємно блокували резолюції одна одної. Росія пригрозила, у випадку атаки буде не тільки збивати усе, що летить, а й атакуватиме платформи з яких здійснювали атаки. Поки що ситуація зависла, але ризик ескалації зберігається.

9 квітня

У Німеччині було звільнено одного з двох виконавчих директорів Deutsche Bank Джона Краяна. За повідомленнями ЗМІ він не зміг впоратися з проблемами, які накопичилися. Тимчасово його обов’язки буде виконувати Крістіан Севінг. Deutsche Bank — це найбільший фінансовий конгломерат Німеччини і проблеми в ньому можуть негативно відобразитися на всій економіці ФРН. 

Міністр національного розвитку Сінгапуру і віце-голова Державної комісії з розвитку і реформ КНР Чжан Юн підписали меморандум про взаєморозуміння. Метою угоди є створення робочої групи щодо стимулювання співробітництва між компаніями двох країн у рамках ініціативи "Пояс і шлях". Це допоможе створити умови для інвестицій сінгапурських компаній в інфраструктурні проекти Китаю у третіх країнах. Окрім того, на полях Боаоського азійського форуму відбулась зустріч глави КНР Сі Цзіньпіня та Лі Сяньлуна. Чергове посилення позицій Китаю в АСЕАН.

Китай заборонив експорт до КНДР товарів подвійного призначення, які можуть використовуватися у тому числі для створення зброї масового знищення. До списку входять 32 види матеріалів, технологій та устаткування.

9 квітня президент України Петро Порошенко здійснив візит до Туреччини, а 10 — до Німеччини. У Берліні говорили про миротворців на Донбасі та про Північний потік-2. Найголовніше: Меркель заявила, що “проект "Північний потік-2" неможливий без ясності щодо транзитної ролі України”.

10 квітня

Емір Катару Тамім бін Хамад аль-Тані здійснив візит до США. Емірат перебуває в ізоляції з боку Саудівської Аравії та ще низки арабських країн за ніби-то фінансування тероризму. У цій ситуації США швидше на стороні Катару, адже в еміраті одна з найбільших військових баз Америки у регіоні. Візит — це в тому числі й спроба впевнитися, що з новим держсекретарем Майком Помпео, який змінив Рекса Тіллекрсона, цей курс продовжиться.

Під час триденного візиту спадкоємця саудівського престолу Мохаммеда бін Салмана у Париж Франція і Саудівська Аравія підписали 19 контрактів на 18 млрд дол. Половина з цього — угода між нафтовидобувними компаніями Aramco і Total.

У Лівії генерал-фельдмаршал Халіфа Хафтар був госпіталізований і перебуває в комі. Це один з головних гравців на території колишньої джамахірії і його вибуття з гри серйозно міняє там баланс сил, особливо, зважаючи на те, що цього року в Лівії мають відбутися президентські вибори.

11 квітня

Спікер нижньої палати Конгресу США Пол Раян заявив, що завершує політичну кар’єру і не буде переобиратися осінню цього року. Він з команди віце-президента, тому його вибуття послабить позиції Майка Пенса.

Ільхам Алієв переобрався на посаду президента Азербайджану. Вибори провели без ексцесів. В нього немає реальних суперників у країні. Як результат, він отримав 86,03% голосів за доволі високої явки — 74,3%. Цього разу він займатиме посаду 7 років. 

Засновник Facebook Марк Цукерберг дав свідчення на слуханнях у Конгресі США щодо витоку персональних даних та їхнього використання під час виборів по всьому світу. Він визнав свою провину і запевнив, що вже розроблено інструменти для боротьби з маніпулюваннями та зменшення впливу на аудиторію.

Президент Судану Омар аль-Башир підписав указ про звільнення усіх політичних в’язнів в країні. Це реверанс у бік США. Америка розглядає Судан як точу опори в Східній Африці та районі Червоного моря для протистояння Китаю та Росії і поступово знімає санкції. Раніше у рамках протистояння Китаю США наклади санкції на китайські компанії у Південному Судані.

12 квітня

12-13 квітня у столиці України відбувся XI Київський безпековий форум. В події взяли участь лідери України, Литви, Польщі, Молдови, Туреччини та низки інших країни. З основними месседжами можна ознайомитися тут.

В Альпах зник мільярдер Карл- Еріван Хауб, власник холдингу Tengelmann Group. Хоча пошуки продовжуються, ймовірність того, що він усе ще живий, мінімальна. Він належить до однієї з найбагатших та найвпливовіших, хоч і не публічних сімей світу.

13 квітня

Дональд Трамп заявив, що хоче повернути США до Транстихоокеанського партнерства, з якого вийшов раніше у перший день свого президентства. Дуже суперечлива заява, яка викличе спротив у його оточення, в першу чергу торгового редставника Роберта Лайтхайзера і радника з економіки Ларі Кудлоу.

Підготував Роман Кот

QHA

Поділитися
Оцініть статтю