КИЇВ (QHA) -

В інтерв'ю кореспонденту QHA нардеп від партії «Демократичний альянс» Світлана Заліщук розповіла про те, що дасть громадянам України скасування візового режиму з ЄС, про тонкощі голосування у Європарламенті і про те, як підняти національну економіку, щоб українці не жебракували, подорожуючи Європою.

QHA: Голоси Європарламенту по безвізу — це перемога чи поразка? Або правда десь посередині?

Світлана Заліщук: Безумовно, справжня перемога! Україна довго йшла до цього. Але чомусь усі вважають Євромайдан відправною точкою на цьому шляху. Насправді почалося все раніше, з Помаранчевої революції. 2005 року в односторонньому порядку скасували візи європейцям і почали реалізовувати стратегічний план щодо безвізу. 2010 року Україна прийняла безвізовий план і почала його реалізацію. А Євромайдан закріпив цю ідею. До Революції Гідності ми просто симулювали кроки в Європу — по суті влада не виконувала умов безвізового плану.

QHA: Говорити про повне скасування рано. Європарламент схвалив, попереду
Рада ЄС ...

С. Заліщук: Так, будемо чесними. Сьогодні пройшли Єропарламент. Але ще має бути рішення Ради ЄС на рівні керівників, міністрів внутрішніх справ ...

QHA: Чи варто чекати проблем там?

С. Заліщук: Політичне рішення прийнято. Звісно, «чорний лебідь» може проплисти. Європейська політика розвивається неоднозначно. Сказати на сто відсотків, що вже все вийшло — ніхто не піде на це. Але я передбачаю позитивну відповідь від Ради.

QHA: Що означає для українців скасування віз? Всього лише мінус 35 євро вартості Шенгену?

С. Заліщук: Ну ні. Послухайте, я жила колись недалеко від німецького консульства на вулиці Дмитрівській. Взимку виходиш і бачиш — черга. Люди годинами стоять на морозі. Принижуються. Працівники посольств змушують їх показувати поштове листування з людиною, який виступає запрошувачем. Вимагають фотографій, доказів слів. Фірми-посередники ростуть, як гриби. Включається вся система хабарництва ...

QHA: Ви говорите про те, що європейські дипломати — дрібні корупціонери?

С. Заліщук: Швидше українці, які сидять у консульських відділах посольств і у візових центрах. Вони працюють часто за «сірими» схемами. Українець, який живе у Полтаві або на Закарпатті, їде до Києва, платить гроші посередникам за візову анкету. А потім у посольстві йому кажуть: не вистачає одного документа, візу не отримаєте. Гроші за візовий збір не повертаються. Самому з цією системою боротися неможливо Тепер буде інша практика: сіли в машину в будь-якому місті, доїхали до кордону — і вільно перетинаєте її.

QHA: Невже все стане так просто? Сів у машину — і опинився у Європі. Напевно, у кожного простого українця є машина?..

С. Заліщук: Стривайте. Ніхто не говорить про це, але момент важливий: візи до Європи не будуть діяти для тих, у кого старі паспорти.

QHA: Старі — це радянські, чи що?

С. Заліщук: Ні, паперові. Безвіз діє для тих, хто отримав біометричний паспорт. Така вимога щодо візової лібералізації. Але всеі візи, поставлені у старих паспортах до введення безвізового режиму, діятимуть без проблем, якщо їхній термін не завершився.

QHA: Як бути з чесно заробленими українськими зарплатами? Що робити у Німеччині, Франції або навіть Польщі з 200 євро в кишені?

С. Заліщук: Питання риторичне. Звісно ж, економіку треба запускати. Перше — приватизувати всі неефективні державні підприємства. Три роки ми обіцяли це зробити. Треба провести аудит, виставити на аукціони, залучати мегаінвесторов на великі збиткові держпідприємства. Далі — земельна реформа. Сім мільйонів людей мають земельні паї, але, незважаючи на це, Україна — одна з небагатьох країн, де землю не можна продати. Це неадекватно. Але корінь усіх проблем — корупція. Треба її побороти.

QHA: В Україні біля шести профільних відомств щодо боротьби з корупцією.Крім того, в СБУ, МВС і практично в кожній міській раді є департаменти по боротьбі з корупцією. Чи не забагато борців для однієї країни?

С. Заліщук: Ні, не забагато. Річ не в цьому, суть у самій інституції. Можна створити мільйон неробочих департаментів. А можна створити кілька інституцій, які будуть ефективно працювати. Мандати і функції тих інституцій, які побудували ми, прописувалися у повній відповідності з кращими міжнародними практиками. Щоб вони по-справжньому запрацювали, президенту, лідерам парламентських сил і прем'єр-міністру треба відібрати монополію на прийняття рішень у олігархів.

QHA: Ви когось конкретного маєте на увазі?

С. Заліщук: Наприклад, «Роттердам+» Ріната Ахметова. Дмитро Фірташ і його мінеральні добрива з рудою, які він возить до Криму незалежно від санкцій міжнародної спільноти. Це просто нечувано. Ви, журналісти, робите ж розслідування... Повноцінно вони можуть покарати винних?

QHA: Я не розслідую, я пишу новини.

С. Заліщук: Нічого. Справа Мартиненка висить. До речі, він подав апеляцію і може її виграти через те, що антикорупційна прокуратура не може підтвердити можливість арешту Миколи Мартиненка.

QHA: Якщо глава Національного банку України Валерія Гонтарєва піде — що скаже Європа, як Ви думаєте?

С. Заліщук: Не думаю, що це якось пов'язано з безвізом. Ні.

Спілкувався Тимур Савін

QHA