КИЇВ (QHA) -

Радіо "Hayat": Тарасе В’ячеславовичу, перед тим, як перейти до оцінки знакових подій станнього місяця, хочеться почути ваші думки щодо загальної картинки сьогодення. 

Тарас Чорновіл: Наразі наростає рівень скандальних подій та брудних інтриг, причому дуже часто за ними проглядаються російські вуха. Добре, що наші державні інституції з прокуратури та СБУ все ж навчилися такі речі викривати. Тому ми зараз живемо у перманентний період скандальних викриттів…

Інша річ, що відбувається усе це на тлі звичної недовіри суспільства до влади. І тут ми кардинально відрізняємося від московитів, де на власну владу моляться, хто б її не ототожнював персонально: чи то цар Микола, вождь Ленін, генсек Сталін, або президент Путін… Ми ж цілком стандартно владу не любимо, і цим дуже вміло користуються наші противники. І в такому контексті кожен авантюрист, що попався на гарячому, починає людям розказувати: які там у владі всі погані, а він, мовляв, проти них. І тоді в суспільстві виникає раздрай. Це майже не спрацювало у випадку із Савченко, однак уся ця історія залила нас потоком негативу. Власне, останній місяць і пройшов під знаком правового нігілізму та загального вихлопу бруду. Іноді для такої критики є підстави, але наразі вона з’явилася, щоб додати хаосу, дезорієнтації та посіяти злобу в нашому суспільстві. Владу, дійсно, можна не любити, але не слід забувати про державу!

Радіо "Hayat": За вашою оцінкою, які станнім часом несподіванки на міжнародній арені? 

Тарас Чорновіл: В силу певних обставин (отруєння особливо небезпечними речовинами, фактично — хімічною зброєю людей на території іншої держави, члена НАТО) я вважаю, що завершився період поблажливого ставлення Заходу до Росії.

Я часто чув від західних політиків та експертів своєрідне алібі щодо російської агресії проти України: "Може ви у чомусь винні? Не може ж нація Достоєвського й Толстого бути банальним насильником!"

Цікаво, що пригадують ці імена у виправдання російського державного монстра, забуваючи, що саме російська держава засудила першого до смертної страти, заміненої в останню мить на каторгу, а другого відлучила від церкви. А нині рубікон перейдено. Все! Ментальний перелом у свідомості західної еліти, мені здається, відбувся. Немає більше нації Достоєвського і Толстого, є нація Івана Грозного, Сталіна й Путіна.

Нам від цього усвідомлення Заходом, напевно, стане трохи легше, оскільки створюється широка антипутінська коаліція. Характерно, що назва цього геополітичного утворення зафіксована. Гадаю, що не буде вже повернення назад, коли Захід був таким собі зверхнім арбітром над усіма подіями, що відбувалися на пострадянському просторі.

Радіо "Hayat": А чи немає небезпеки, що на тлі таких подій Путін, ніби загнаний у кут щур, вдасться до чергової ескалації?

Тарас Чорновіл: Може так, а може й ні. Путін прагне усіх налякати, що так воно й буде. Але чим більше він хоче це зробити, тим більше йому не вірять. Його одногрупник по школі КДБ Юрій Швець колись сказав: "Невже ви думаєте, що істота, наскрізь обколота батоксом, причому — далеко не аскет — зробить всесвітнє харакірі?"

До пори до часу його блеф спрацьовував. Але насправді, Росія слабка. Її армія та її ракети можуть створювати загрози для України, Польщі, частково для Німеччини, але навряд чи їхні ракети долетять до Великої Британії і жодна з них не досягне США, в силу технологічної переваги американської системи протиракетної оборони. Тому навіть в Росії стали розуміти, що ядерний шантаж — це не дуже ефективно.

Інша річ, що Путін усі божевільні й абсурдні дії останнього часу застосовує, аби створити в РФ таку звичну в минулому  атмосферу фортеці в облозі. Навіть трагедію у Кемерово в мас-медіа намагаються представити не стільки як службове недбальство, скільки як всесвітню змову проти Росії. Мовляв, усі нещастя інспіровані ззовні, аби ми зненавиділи нашу владу, ми ж навпаки — лише тісніше згуртовуємося навколо неї! Тобто, відбувається реалізація північнокорейського варіанту розвитку подій для Росії. Що я маю на увазі? Рано чи пізно економічні й соціальні проблеми можуть призвести або до «русского бунта, бессмысленного и беспощадного», або до змови верхів (освіченої частини суспільства разом із олігархами) проти нацлідера. Ось олігархів і слід відрізати від Заходу та реанімувати такі забуті явища, як виїзні візи з дозволу керівництва з характеристиками.

Власне, якщо говорити про знакові подій останнього періоду, то дипломатичний демарш Заходу і фактичне утворення антипутінської коаліції я б відніс до головної події останнього часу. Але симетрична відповідь Путіна (зустрічне закриття консульств та диппредставництв) лише ще більше ізолює Росію.

Тим не менш, при усіх страшилках Путіна, він таки вперше публічно погодився на прийняття тексту звернення учасників Нормандської четвірки про всеохоплююче перемір'я, — так зване Великоднє, але безстрокове. Так, воно порушується, але є перспектива, що там перестане литися кров. Головне — прикрити цю криваву рану, а подальші питання реінтеграції, введення миротворців ООН, перехідної міжнародної адміністрації — все це можна буде розглядати з часом. Головне, щоб там не стріляли. Надія на це є.

Щодо перехідної адміністрації та перспектив проведення там виборів. Ясна річ, що там не може бути фейкових урядів, підконтрольних Росії. Перехідна адміністрація, у рамках українського законодавства, але в межах своїх функцій та компетенції має управляти цією територію, турбуватися про завезення гуманітраних вантажів та готувати ситуацію для проведення тут майбутніх виборів.

Але в цьому процесі нам важливо не потрапити на вудку Росії. Вони з Донбасу вже готові піти, якщо Донбас розміняти на Крим. А не можна, ні за що, бо це є святая святих — територіальная цілісність країни. Певний час вони хотіли привчити європейців до подібного розміну, але європейці на це не йдуть.

Радіо "Hayat": Події навколо Надії Савченко почали розвиватися ще півмісяця тому, але медійний відгомін спостерігається й зараз…

Тарас Чорновіл: Це настільки російський проект, що навіть говорити не хочеться. Колосальний плюс для українців, що вони масово не повелися на ці технології маніпуляції. На суд щодо обрання запобіжних заходів, окрім родичів, прийшли здебільшого маргінальні інваліди розумової праці. Владу й справді можна не любити, але не слід молитися на кожного шахрая, який експлуатує антивладні опозиційні гасла. Щодо політичного спектру Савченко — вона вже є героїнєю іншого середовища — «Опозиційного блоку» та партії «За життя», Мураєва, Рабиновича, Шуфрича й Медведчука. І чим скоріше ми про неї забудемо в нашому інформаційному полі демократичних патріотичних сил, тим для нас буде краще. Власне я не здивуюся, якщо її намагатимуться включити у першу п’ятірку мураєвського блоку «За життя».

Радіо "Hayat": До речі, окремі політологи прогнозують, що на відміну від амбітних та розпорошених партій і політиків з демократичного табору, сили, так би мовити вчорашнього дня, підуть на майбутні парламентські вибори єдиною колоною…

Тарас Чорновіл: Не думаю. Є імовірність, що Рінат Ахметов виставить свій список окремо від звичних опозиційних сил сучасного парламенту. Є версія, що публічним лідером цих сил стане Борис Колесніков. Вочевидь на вибори партія «Опозиціний блок» Бойко — Льовочкіна, вже згадана партія Мураєва «За життя». Але я не здивуюся, якщо з’являться ще декілька радикально-проросійських суто популістських виборчих проектів. Отже як у демократичному, так і в опозиційному таборі буде своя конкуренція, що не так і погано, бо будь-який моноліт шкодить демократії.

Радіо "Hayat": Як ви вважаєте, Путін після інавгурації та проведення Мундіялю стане більш агресивним чи ні?

Тарас Чорновіл: Існує дві протилежні версії. Здебільшого стверджують, що так. Але на тлі очевидних проблем для Росії є ймовірність і того, що він почне потроху видряпуватися із тієї ситуації, в яку загнав себе сам і можливо (не з власної, зрозуміло, волі) стане більш миролюбним.

Але коли ми говоримо конкретно про стосунки Росії з Україною, то тут би я не був великим оптимістом. І навіть якщо кількість жертв на Донбасі зменшиться, є ймовірність того, що тим більше політичних пропагандистських і реальних пострілів будуть звучати у Києві, в інших містах України.

Путін ніколи не дасть нам спокою і для нього колосальною ставкою стануть наші майбутні президентські вибори. Отже, я побоююсь, що паралельно із зменшенням напруження на Сході, буде зростати напруга на решті нашої території за допомогою агентурної та диверсійної діяльності, пропагандистських вкидів.

Радіо "Hayat": Наприкінці нашої бесіди, скажіть, щоб ви побажали нашим слухачам та читачам, аби психологічно протистояти як зовнішнім загрозам, так і внутрішній анархії та хаосу?

Тарас Чорновіл: Тут слід усвідомити, щоб будь-яка анархія та хаос вигідні нашому ворогу. Таким чином, кожен, хто закликає до дій, які породжують хаос (у стилі тієї ж самої Савченко) він автоматично працює на Росію, якщо навіть йому ніхто не платить за його руйнівні вчинки і його можна віднести до категорії корисного для ворога ідіота. Тобто, усе, що не веде до хаосу — може підтримуватися. Другий момент. В усіх діях в Україні та навколо неї слід вираховувати, який від цього інтерес для Росії, бо вона зараз дуже потужно грає на нашому внутрішньому ринку, бо представлена тут сотнями експертів, десятками політиків, велитенською кількістю засобів масової інформації.

В оцінці наших політиків слід ще враховувати попередню політичну біографію. Скажімо, якщо нині, знаходячись у формальному протистоянні з чинною владою політик оприлюднює тези протилежні тим, які він оголошував, знаходячись при владі, то його не варто підтримувати, тим паче голосувати за нього на виборах.

І ось вже серед цього, більш вузкого кола політичних сил, які залишилися від подібного фільтру, варто обирати собі привабливі ідеї та запропоновані суб'єктами політики шляхи й методи їхнього досягнення. Окрім того, варто бути реалістами і не підтримувати на виборах тих, хто вам симпатичний, але немає жодних шансів на даному історичному відрізку часу прийти до влади, інакше ми мимоволі будемо підтримує тих, хто, критикуючи владу, має вищий рейтинг, проте досить підмочену репутацію і корупційне минуле. Бо насправді скинути погану владу легко, але одержати натомість ще гіршу — теж неважко.

Інтерв’ю провів Олександр Воронін

QHA