КИЇВ (QHA) -

Небагато у світі держав, які мають чітко зафіксовану дату утворення і ліквідації. Радянський Союз — одна з небагатьох, де є і дата формального народження 30 грудня 1922 року, і смерті  25 грудня 1991 року, що ще раз підкреслює штучність цього утворення. Остання дата  день, коли Рада Республік Верховної Ради СРСР прийняла декларацію про припинення існування СРСР, перший і останній Президент СРСР Михайло Горбачов востаннє звернувся до громадян, і над Кремлем було спущено прапор Радянського Союзу.

Останні з перерахованих подій — наслідок підписаних напередодні 8 грудня 1991 року — Біловезьких угод, які передбачали створення Співдружності Незалежних Держав.

Підписанню цього історичного документа передував проведений 1 грудня того ж року Всеукраїнський референдум, на якому понад 90% українців (зокрема кримчан) проголосували за державний суверенітет України. Як ми нещодавно писали, через 25 років після цього у Києві обраний 1991 року президентом України Леонід Кравчук разом із двома іншими підписантами Біловежжя екс-держсекретарем РФ, соратником Бориса Єльцина Геннадієм Бурбулісом і колишнім спікером білоруського парламенту Станіславом Шушкевичем підписали Київську заяву «Через діалог до довіри і миру». А вчора Леонід Макарович взяв участь у презентації фотолітопису розкішного фоліанту «Біловезька Угода 8 грудня 1991 року. Точка неповернення», що являє собою ілюстративну хроніку, присвячену подіям 1991 року і рокам перебудови, що передували цим подіям.

 Мені часто доводилося чути, що Біловезькі угоди мало не випадкова подія. Насправді я підписував цю угоду, спираючись на багатомільйонну волю українського народу, 1 грудня того ж року підтвердив на референдумі свої вікові сподівання до свободи і незалежності, сказав Леонід Кравчук.

Разом з ним своїми спогадами про ті переломні роки поділився і колишній народний депутат, дипломат і поет Дмитро Павличко, а у залі агентства перебував також народний депутат попередніх скликань Іван Заєць і перший міністр оборони України Костянтин Морозов.

Керівник проекту перший віце-прем'єр України, голова «Меморіалу» Степан Кубів зазначив, що у співдружності державними структурами, творчими колективами та меценатами дане видання вже третє у царині фотолітопису нашої нещодавньої історії. Зокрема цього року вийшли аналогічні фоліанти, присвячені 3-й річниці Революції Гідності та 25-річчя нашої Незалежності. Він також повідомив, що навесні наступного року має відбутися презентація нового історико-поліграфічного проекту  8-томної Історії України в ілюстраціях і фотографіях.

Модератором презентації був Євген Нищук, міністр культури України, а керівник департаменту гуманітарної політики Адміністрації президента Юрій Рубан наголосив на важливості видання таких фотолітописів для патріотичного виховання молодих українців, особливо на тлі того, що зараз у Кремлі мають намір повернути колесо історії назад.

QHA