КИЇВ (QHA) -

У членів Комітету ООН з протидії тортурам до Росії є багато запитань, зазначила координатор «Медійної ініціативи за права людини» Марія Томак у своєму Facebook.

— Багато говорять про справу Магнітського як "зразок бездіяльності", згадують про тортури у Ярославлі, про древні кейси убитих Анни Політковської та Наталії Естемірової.

Правозахисниця зазначила, що тема тортур в окупованому Криму загубилася на тлі теми Кавказу під час засідання Комітету ООН.

— Проблема системного (на чому ми наполягаємо) застосування тортур в окупованому Криму загубилася на тлі, наприклад, Кавказу. І кримська тема всерйоз пролунала у промові тільки одного з двох головних доповідачів — віце-президента комітету, представника Мексики пана Клода Геллера. Він згадав про Крим наприкінці довгої промови, як раз після Кавказу, — написала вона.

За її словами, Геллер у своїй промові посилався на кримські резолюції Генасамблеї ООН, де Росія позначена як країна-окупант.

— Згадав про справу Олега Сенцова, а також спеціально сказав про переслідування кримських татар і опонентів анексії, позначивши це як дуже важливу тему.

Однак, зазначила Томак, Геллер спеціально заявив, що уникатиме суджень про статус Криму.

— Крим заслуговує на більшу увагу з огляду на масштаби застосування незаконних практик з 2014 року, — додала вона.

Під час засідання член комітету з Тунісу Абделвахаб Хані також згадав про Крим і відзначив справу заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова.

— Але найважливіше, що, як мені здається, треба знати про кримську стратегію Росії в структурах ООН у Женеві — для них це гра в довгу. Як сказала нам одна з колег, завдання Росії — зловити на гачок котрусь із міжнародних структур, змусити її представника приїхати до Криму через РФ і, таким чином, по суті легітимізувати окупацію і анексію», — написала Томак.

QHA повідомляло, що у Комітеті ООН проти катувань 25 липня розглянули ситуації в Росії. Українські правозахисники подали до комітету ООН факти про застосування Росією тортур в Криму за 2014 — 2018 рр. Зокрема, подавалася інформація про тортури, які застосовувалися до фігурантів справ Олега Сенцова і Олександра Кольченка, «справи українських диверсантів», а також активістів Євромайдану.

Нагадаємо, станом на 11 червня 2018 року в Криму зафіксовано не менше 181 випадка тортур і негуманного поводження у відношенні до затриманих «правоохоронними органами».

QHA