КИЇВ (QHA) -

Упродовж останніх років основною проблемою, що спричиняє порушення основоположних прав і свобод людини в Криму, є окупація півострова Російською Федерацією.

Як передає кореспондент QHA, таку думку висловила Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер, презентуючи в УКМЦ нову доповідь Моніторингової місії ООН з прав людини щодо ситуації з правами людини в Україні за період з 16 лютого — 15 травня 2018 рік.

— Одне з основних питань, які ми документуємо не лише протягом цього року, а з того моменту, як Генасамблея ООН ухвалила Резолюцію в грудні 2016 року, ми бачимо зараз ситуацію, коли Крим знаходиться в окупації Російською Федерацією, як ми вже наголосили. Ситуація останні рік-два відрізняється від тої, яку ми спостерігали протягом попередніх періодів, якщо говорити про захист, який може бути забезпечений тим, хто проживає в Криму. Основні групи порушень — насильницьке зникнення, депортація, насильницьке переміщення людей.

Фіона Фрейзер додала, що УВКПЛ аналізує ситуацію в Криму не лише з погляду гарантій прав людини і стандартів міжнародного права, але й з погляду міжнародного гуманітарного права, яке регламентується четвертою Женевською конвенцією (Конвенція про захист цивільного населення під час війни, затверджена 12 серпня 1949 р., регламентує, що під її захистом перебувають ті, хто у будь-який момент і за будь-яких обставин опиняються, у разі конфлікту чи окупації, під владою сторони конфлікту або окупаційної держави, громадянами яких вони не є — ред.).

Говорячи про результати моніторингу ситуації з правами людини в Криму за останні три місяці, Фрейзер зазначила, що місія ООН провела його всупереч тому, що Росія не допускає їх на території окупованого Криму, хоча резолюції ГА ООН зобов’язують РФ надати такий доступ.

Упродовж звітного періоду УВКПЛ задокументувала 28 порушень прав людини в Криму, головні з яких насильницькі зникнення, обмеження свободи думки і вираження поглядів, посягання на право власності. Уряд РФ відповідальний за 25 з них, уряд України — за 3 з них.

— Російська Федерація продовжує порушувати норми міжнародного права, застосовуючи власне законодавство в Криму, а також шляхом проведення своїх виборів, конфіскації приватного майна, шляхом примусового виселення або переселення українців.

За словами Фіони Фрейзер, одним з таких примусово переселених українців є кінорежисер Олег Сенцов, який з 14 травня розпочав голодування в одній з виправних колоній РФ. У доповіді висловлено занепокоєння станом його здоров'я. Міжнародне гуманітарне права забороняє примусове переведення ув'язнених (та інших осіб, які пебувають під захистом) з окупованих територій на територію окупаційної держави, наголошують у Місії.

У Доповіді ООН, зокрема, наводяться цифри органів влади РФ, згідно з якими торік з Криму було депортовано 155 осіб, яких РФ вважає іноземцями, тобто йдеться про громадян України, які знаходились на території Криму. У 2018 році ця практика продовжилася — так, 2 лютого цього року було депортовано 23 громадянина України, що працювали на одному з будівництв у Криму. У Доповіді відзначається, що судові слухання щодо їхньої депортації були проведені за пришвидшеною процедурою, формально й без присутності адвокатів захисту, чим були порушені гарантії справедливого розгляду.

Окрім того, у Доповіді відзначається, що після початку в 2014 році окупації Криму, там розпочалася конфіскація тисяч об'єктів нерухомості, що перебували у державній та приватній власності. Зокрема, у Севастополі лише з листопада 2014 року було конфісковано 1800 земельних діляно, що перебували у приватній власності (деякі з побудованими на них спорудами). Причому, громадяни стикаються із "непослідовною судовою практикою", фактично втрачаючи можливість захистити своє право власності в суді.

У доповіді ООН міститься така рекомендація Росії щодо Криму:

— Уряд Російської Федерації, як окупаційної держави, має повінстю виконувати свої зобов'язання за міжнародним гуманітарним правом, що стосуються захисту прав людини та основоположних свобод. Необхідно припинити примусове переселення осіб, що перебувають під захистом, і забезпечити дотримання прав власності.

Нагадаємо, Генеральна асамблея ООН у своїх Резолюціях від 19 грудня 2016 і 2017 року визнала Росію країною-окупантом українського Криму і закликала РФ припинити порушення базових прав людини на окупованій території і допустити на півострів міжнародні моніторингові місії з прав людини. Однак, Росія ігнорує заклики міжнародних організацій.

QHA