АНКАРА (QHA) -

Турецька Республіка не визнає проведений на півночі Іраку референдум про створення Курдської регіональної автономії Іраку (КРАІ), заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.

За словами турецького лідера, референдум — це спроба використовувати складну ситуацію в регіоні. В якості заходів Туреччина найближчим часом може закрити кордон з Іраком, а також ввести свої війська на територію сусідньої держави.

— Протягом тижня ми зробимо додаткові заходи. В'їзд і виїзд буде закритий. І потім ми подивимося, якими шляхами уряд північного Іраку буде перевозити і продавати нафту. Вентелі — у нас. Як тільки ми його закриємо, все буде скінчено. Ми не допустимо створення на нашому кордоні терористичної держави. Одного разу вночі ми можемо прийти і ми прийдемо, — підкреслив Ердоган.

Президент зазначив, що спроба окремо взятої групи забезпечити контроль над північчю Іраку формує передумови для довгострокового збройного протистояння і утисків населення регіону.

У свою чергу, прем'єр-міністр Туреччини Біналі Йилдирим і міністр закордонних справ Мевлют Чавушоглу також підкреслили, що, якщо в результаті референдуму будуть проведені масові етнічні чистки туркоманів в Іраку, Республіка не буде цього ігнорувати і зробить у відповідь кроки у вигляді військової операції в Іраку.

— Туреччина не сидітиме склавши руки на тлі спроб створити статус-кво в Іраку. Однак діяти ми будемо спільно з Іраком. Зрештою йдеться про територію Іраку, і якщо Багдад звернеться за допомогою до Анкари, то ми будемо готові надати її без жодних вагань, — підкреслив Йилдирим.

Однак уже зараз відносно влади КРАІ можуть бути застосовані санкції.

— Туреччина не забариться з санкціями, які торкнуться і повітряного простору, і режиму роботи КПП. У цьому питанні є деякі труднощі, однією з яких є те, що КПП з іракської сторони де-факто контролюють сили курдського ополчення (пешмерга). Багдад зажадав від КРАІ передати управління КПП центральній владі Іраку. Ми повинні простежити за тим, як будуть розвиватися події: чи передадуть КПП у підпорядкування Багдада або проігнорують цю вимогу. Тому ми повинні погоджувати свої дії з Багдадом, — повідомив Йилдирим.

Відносно ж високої концентрації турецьких збройних сил на кордоні з Іраком і Сирією, Біналі Йилдирим зазначив, що дії ВС спрямовані на запобігання активізації терористичних угруповань під час референдуму.

Як повідомляло QHA, сьогодні о 8:00 почалося голосування на референдумі за незалежність, організованому регіональним урядом Курдистану на півночі Іраку.

Референдум не визнаний Верховним федеральним судом країни. Його мета — дати лідеру іракських курдів Масуду Барзані право на переговори про відділення регіону з Багдадом і сусідніми державами.

Ірак, Іран і Туреччина виступили проти проведення референдуму іракських курдів і заявляють, що він лише посилить напруженість на Близькому Сході.

Джерело: АА

Фото: CNNTürk

QHA