КИЇВ (QHA) -

У четвер, 7 грудня, на базі Національного університету "Києво-Могилянська академія" у Києві відбулася науково-практична конференція "100-річчя Курултаю: минуле, сучасне, майбутнє", покликана активізувати дослідження кримськотатарського національного руху початку ХХ століття українськими і зарубіжними вченими, — передає кореспондент QHA.

Організаторами конференції виступили Меджліс кримськотатарського народу, Науковий центр «Кримські студії імені Ісмаїла Гаспринського» і кафедра ім. Жана Моне Національного університету "Києво-Могилянська Академія", інформаційними партнерами Радіо Hayat і інформаційне агентство QHA.

На думку першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, зараз важливо привертати увагу до історії національного руху кримських татар, оскільки в Україні цей аспект історії все ще маловідомий.

Маючи досвід викладання історії в школах України, на жаль, я можу констатувати, що в історії України дуже мало уваги приділяється тому, що відбувалося у Криму, на території, яка зараз є територією суверенної України. Коли учні вивчають події української революції початку ХХ століття, про події у Криму майже нічого не говориться, зазначив Джелял.

У свою чергу член Меджлісу кримськотатарського народу, директор інформагентства QHA і Радіо Hayat Гаяна Юксель наголосила, що саме зараз час якомога краще підходить для того, щоб вивчати події в Криму столітньої давнини, зокрема Перший Курултай кримськотатарського народу.

Зараз, після 100 років, для історичного дистанціювання, яке є важливим елементом будь-якого історичного дослідження, ми розуміємо важливість Першого Курултаю кримськотатарського народу. Цей часовий проміжок дає можливість зрозуміти подію в її ході, розвитку, наслідках і значенні, заявила Гаяна Юксель.

На конференції з доповідями виступили такі відомі дослідники історії кримських татар, як Андрій Іванець, Гульнара Бекірова, Гаяна Юксель, Таїса Сидорчук, Зульфія Яг'яєва, Гульнара Абдулаєва, Тимур Куршутов, Айдин Шем'ї-Заде, Наталія Беліцер та багато інших.

Нагадаємо, Перший Курултай кримськотатарського народу відкрився 26 листопада (9 грудня за новим стилем) 1917 року в Ханському палаці у Бахчисараї. Він проголосив створення Кримської Народної Республіки, прийняв її Конституцію і державну символіку, після чого оголосив себе парламентом Кримської Народної Республіки. Уряд очолив Номан Челебіджихан.

Другий Курултай був скликаний вже 1991 року, через два роки після початку масового повернення кримських татар з місць, в яких вони проживали після депортації 1944 року.

QHA