КИЇВ (QHA) -

ФСБ Росії розробило план «Розпорошення», згідно з яким з окупованого Криму мають бути витіснені усі ті, хто може становити небезпеку для окупаційного режиму, зокрема проукраїнськи налаштовані кримські татари.

Про це голова правління ГО «Кримськотатарський ресурсний центр», член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв розповів в інтерв’ю QHA, відповідаючи на запитання щодо того, чи змінилася ситуація в окупованому Криму після обрання на черговий термін російського президента Володимира Путіна.

За словами Барієва, сучасна Росія задля заміщення населення на окупованих територіях вдається до системних репресій і тиску, аби змусити людей начебто самостійно залишити свою домівку. Таким чином режим намагається убезпечити себе від проявів опору. Водночас, Барієв зауважив, що подібний план витіснення корінного населення і заміщення його материковими росіянами — це і не такий вже новий план, оскільки фактично він розроблений на тих засадах, які на окупованих територіях застосовувала ще царська Росія.

 

— Я думаю, що вони все ж таки будуть продовжувати свою політику репресій, політику переслідувань корінного народу Криму. Я маю повну і чітку інформацію, що вже наприкінці квітня — на початку травня був розроблений план ФСБ під кодовою назвою "Рассеивание", або українською мовою, вони його також використовують "Розпорошення". Згідно цього плану в них стоїть завдання максимально очистити Крим від проукраїнськи налаштованих громадян. Це по-перше, а по-друге, зробити усе, щоб корінне населення Криму залишало окуповану територію. Якщо почитати російські аналітичні матеріали, то вони планують до Криму заселити до 10 млн осіб і ми розуміємо, звідки можуть з'явитися ці люди.

Говорячи про зміну репресивних тенденцій в Криму після виборів президента в РФ, член Меджлісу нагадав, що Кримськотатарський ресурсний центр, Меджліс кримськотатарського народу нещодавно оприлюднили моніторинг порушень прав людини за квітень, в якому чітко зафіксовано збільшення і розширення репресій (вибори в РФ відбулися 18 березня — ред.).

Барієв провів аналогію між діями Росії в Криму та поведінкою вуличного хулігана і зазначив, що вони мало чим відрізняються. Так, саме репресії стали для країни-окупанта тим інструментом, за допомогою якого вона намагається змусити себе поважати. З весни цього року репресивні дії Росії спрямовані на такий прошарок кримськотатарської спільноти, як бізнесмени. Нещодавно проведені обшуки і затримання Ресуля Веліляєва і Алі Барієва, відомих не лише як бізнесмени, але й як меценати, які підтримують національну культуру і традиції, спрямовані на залякування кримськотатарського народу та підрив національної ідентичності.

— Найближчим часом можуть продовжуватися або посилюватися репресії (в окупованому Криму). Це як у хулігана на вулиці з'являється якийсь інструмент, за допомогою якого він намагається змусити усіх себе поважати. Результат цього ми бачимо, що вони там більш активно почали проводити репресивні дії по відношенню до бізнесу. Це тиск на кримськотатарський бізнес, на бізнес, який не залежить від окупаційної влади й може утримувати свої сім'ї. Мова йде про декілька тисяч підприємців, і це у тому числі тиск на ідентичність кримськотатарського народу. Тому що саме Ресуль Веліляєв — це не політик, це підприємець і меценат, який сприяв розвитку культури, історії кримськотатарського народу через свій фонд імені Чобан-заде, відомого літератора, відомого поета кримськотатарського народу.

На думку Ескендера Барієва, Україна має продовжувати послідовну роботу, щоб міжнародне співтовариство розуміло, що з Російською Федерацією треба розмовляти за допомогою санкцій. Зокрема введення ЄС санкцій проти пятьох організаторів незаконних виборів російського президента в Криму, стали свідченням продовження тиску на РФ. При цьому він відзначає, що західний світ намагається все ж таки залишити міст для комунікації з Російською Федерацією для того, щоб вирішити проблеми ненасильницьким шляхом. Однак санкційний тиск на країну-окупанта продовжується, поступово сприяючи деокупації Криму.

— Подібні дії (запровадження санкцій проти РФ) все одно крок за кроком наближують деокупацію Криму. І тому з нашого боку, з боку громадських діячів, політиків, правозахисників ми маємо сприяти тому, щоб були більш жорсткі санкційні дії у відношенні до країни-окупанта, які змусять все ж таки Росію залишити у спокої і Крим, і Україну в цілому, — наголошує представник Меджлісу.

Раніше глава Меджлісу Рефат Чубаров назвав "погромами" обшуки і затримання кримських підприємців Алі Барієва, Асана Барієва, Ресуля Веліляєва, Ремзі Веліляєва, Екрема Веліляєва, Зери Веліляєвої.

QHA