КИЇВ (QHA) -

 

Російська влада боїться допустити судові розгляди заступників Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова з Адміністрацією російського президента, оскільки це створить небезпечний для Кремля прецедент — люди побачать, що з АП можна судитися.

Саме цим пояснюється те, що російські суди різних інстанцій відмовляються приймати до розгляду позови Чийгоза і Умерова до Адміністрації Путіна, в яких вони вимагають ознайомити їх з указами про своє звільнення.

Таку думку журналістам висловив адвокат Микола Полозов, коментуючи рішення касаційної інстанції Московського міського суду про відмову задовольнити скарги Чийгоза і Умерова.

У своїх скаргах вони вимагали скасувати рішення попередніх судових інстанцій, які відмовилися прийняти їхні позови до АП, посилаючись на те, що президент і його адміністрація мають імунітет.

— Я думаю, що всередині Росії влада докладе максимум зусиль, щоб не допустити прецеденту. Якщо Чийгоз і Умеров можуть судитися з Адміністрацією Президента Росії, значить й інші можуть судитися?! Тому вони стоять буквально на смерть і у цій справі ухвалюють відмовні рішення. Позиція суду, на мій погляд, є абсолютно антиконституційною. Вони заявляють, що з Адміністрацією Президента не можна судитися взагалі, тому що звернення до суду до АП — це втручання до конституційно-правової та іншої діяльності президента. Це суперечить російському законодавству і тут ми бачимо, як на догоду політичним інтересам Кремля відбувається найсильніша деформація правового поля.

Полозов підкреслив, що рішення касаційної і попередніх інстанцій порушують положення ст. 24 Конституції РФ, відповідно до якої людина має право ознайомитися з будь-яким актом органів державної влади, який його стосується. Сторона захисту планує оскаржити ці рішення всередині російської юрисдикції, зокрема, звернутися до Верховного і Конституційного суду РФ, а також використовувати міжнародні механізми, у тому числі — Європейський суд з прав людини.

Втім, у рамках російської судової системи Полозов не розраховує на успішний результат, оскільки справа знаходиться не стільки в юридичній, скільки у політичній площині.

— АП порахувала, що інформація, яка міститься в указах про помилування, відноситься до відомостей обмеженого доступу, а реалізувати механізм захисту в рамках судової роботи суди не дозволяють. Тому що, виявляється, з Адміністрацією Путіна судитися не можна, тому що не можна взагалі, — каже адвокат.

Полозов нагадав, що зазвичай Укази про помилування публікуються, і на сайті Кремля можна знайти укази, які стосуються українських політв'язнів.

У коментарі QHA Полозов пояснив, чому вони звернулися з позовом саме до Адміністрації президента РФ.

— Указ про помилування підписує президент, а не який-небудь інший орган. Я не можу звернутися до МВС або ФСБ. Безпосередньо до Путіна я з позовом не звертаюся, тому що ми не заперечуємо указ. Ми оскаржуємо бездіяльність Адміністрації у частині надання інформації, яка міститься в цьому указі. І тут належним відповідачем є саме АП. А російські суди кажуть, що за Конституцією президент має імунітет, а значить і всі його підлеглі — голова адміністрації, старший помічник молодшого референта — теж наділяються імунітетом, але це ж маячня. Так не буває. Звичайно, ця ситуація не є юридичною, це абсолютно політична історія, коли ні Чийгоз, ні Умеров, на думку Адміністрації Путіна, не повинні знати, на яких підставах і чому їх помилували.

 

25 жовтня 2017 року заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова, засуджених в анексованому Криму, за сприяння президента Туреччини Ердогана вивезли до Туреччини. Пізніше з'явилася інформація, що їх обміняли на двох співробітників російських спецслужб Олександра Смірнова і Юрія Анісімова, затриманих в Туреччині за звинуваченням у шпигунстві. Підтвердити або спростувати це можуть тексти указів про звільнення, але вони так і не були оприлюднені.

В Адміністрації президента Росії адвокату відмовили у наданні для ознайомлення укази про звільнення політв'язнів, пославшись на те, що ця інформація засекречена. Умеров і Чийгоз оскаржили дії АП в судових інстанціях, проте російські суди вже більше ніж півроку відмовляються приймати їхні скарги до розгляду.

QHA